Świętokrzyskie - nie tylko Kielce

Świętokrzyskie wraz ze swoją stolicą, Kielcami, to region niezwykły - blisko natury, o uroczej architekturze i ciekawej historii. Jednocześnie to tereny w zasadzie nieodkryte. Dlatego dziś zapraszamy Was na wycieczkę - postaramy się przedstawić Wam samo miasto i województwo oraz kilka najciekawszych atrakcji regionu: zamek Krzyżtopór, Park Etnograficzny w Tokarni, kielecki Pałac Biskupów Krakowskich czy Kadzielnię, by udowodnić, że naprawdę warto zwiedzić ten region.
Świętokrzyskie - nie tylko Kielce

Świętokrzyskie jest województwem w południowej części Polski. Ulokowane między Małopolską, Śląskiem, i Mazowszem jest, zaraz po opolskim, drugim najmniejszym regionem w naszym kraju. Kojarzone jest głównie za sprawą Wąchocka i złośliwych żartów z nim związanych, a szkoda, ponieważ to region niezwykły chociażby przyrodniczo, z takimi „perełkami” jak Świętokrzyski Park Narodowy czy Busko-Zdrój.

Kielce - stolica “krainy latających siekier”

Kielce to niespełna dwustutysięczne miasto wojewódzkie leżące w centralnej części świętokrzyskiego. Większości ludzi kojarzy się głównie z drużyną piłkarską „Korona Kielce” i faktem, że leży na trasie Warszawa-Kraków, a przede wszystkim jest to miejsce pełne wielowymiarowego uroku i fascynujących atrakcji.

Położone w Górach Świętokrzyskich - najstarszych polskich górach - nad rzeką Silnicą Kielce słyną też z intensywnego życia kulturalnego oraz dużej ilości zieleni (godnym uwagi jest w tym wypadku położony w samym centrum Park Miejski im. Stanisława Staszica). To idealne miejsce na weekendowy wypad, gdzie można połączyć zwiedzanie z aktywnym wypoczynkiem na licznych szlakach pieszych i rowerowych. 

A co warto zobaczyć w Kielcach?

Pałac Biskupów Krakowskich 

Pałac Biskupów Krakowskich to powstała w XVII wieku barokowa rezydencja biskupów krakowskich, która obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Co ciekawe jest najlepiej zachowaną, oryginalną, wczesnobarokową rezydencją pałacową z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Cieszy się popularnością do tego stopnia, że w Podzamczu Piekoszowskim powstała jego dokładna replika. 

Kadzielnia

Kolejną wartą uwagi atrakcją jest Kadzielnia. Dziś jest to rezerwat przyrody, ale kiedyś był to kamieniołom wapienia, który pozyskiwano tu od od XVII w. Znajdziecie tu m.in. Skałkę Geologów czy Jaskinię Szczelina. . Zresztą na terenie Kadzielni mieści się też 25 jaskiń i schronów, które razem tworzą niezwykły, podziemny korytarz, a można nim podążać bezpieczną trasą turystyczną o długości aż 140 metrów. 

Jaskinia Raj

Będąc w okolicy, warto odwiedzić też  Jaskinię Raj. Położona 11 km na południowy zachód od Kielc została uznana za jeden z dwóch unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Wyróżnia się różnorodną, bogatą i wyjątkowo dobrze zachowaną szatą naciekową, a co najważniejsze, jest dostępna dla turystów. 

Centrum Geoedukacji 

Jeżeli ktoś po podziemnych wycieczkach wciąż czuć będzie niedosyt, warto pójść do Centrum Geoedukacji w Geoparku Kielce w południowo-wschodniej części miasta. Dzięki niemu lepiej można zrozumieć geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich poprzez przystępny sposób przekazywania wiedzy geologicznej i geograficznej, z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i narzędzi edukacyjnych.

Zamek Krzyżtopór

Samo województwo świętokrzyskie nie pozostaje swojej stolicy dłużne pod względem ilości i jakości atrakcji. Jedną z nich są ruiny zamku Krzyżtopór. Powstał w XVII wieku w miejscowości Ujazd i był rezydencją pałacową otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Przed budową Wersalu był jedną z największych budowli pałacowych w Europie. Od 2018 ma status pomnika historii. 

Opactwo Cystersów w Wąchącku

Kolejną wiekową budowlą jest Opactwo Cystersów w Wąchocku. Ufundowane w XII wieku przez krakowskiego biskupa było jednym z większych w tym regionie. Warto je odwiedzić dla niesamowitej, dobrze zachowanej architektury i pięknych okoliczności przyrody. 

Park Etnograficzny w Tokarni

Miłośnikom  wystaw muzealnych i tradycyjnej kultury materialnej polecamy Park Etnograficzny w Tokarni. To piękny skansen będący oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o ludowej kulturze Kielecczyzny i obejrzeć dostępne tylko tam dzieła chociażby Jana Bernasiewicza, to miejsce jest idealne dla Was. 

Sandomierz

Atrakcją nie mniej ciekawą jest samo miasto Sandomierz. Gotycki ratusz, Podziemna Trasa Turystyczna, urocze kamieniczki czy klimatyczne cmentarze są przykładem pięknej architektury i dają niezapomniany klimat. A dla fanów polskich seriali zalecamy zwiedzanie miasta rowerem - kto wie, oże spotkacie najbardziej znanego detektywa w sutannie ;)

Gastronomia regionu

Choć region nie słynie ze swojej gastronomii, to  świętokrzyską kuchnia jest czymś, czego smakosze muszą skosztować. Jada się tutaj prosto, ale smacznie. Gęsta zupa z młodej kapusty o wdzięcznej i dźwięcznej nazwie „parzybroda” jest absolutnie warta poparzenia sobie języka, a „Kugiel” jest jedną z najlepszych odsłon babki ziemniaczanej. 

Podsumowanie

Kielce oraz województwo świętokrzyskie zapewniają piękne widoki, cudowną architekturę i fascynującą historię. Dzięki małej popularności regionu nie natraficie tu na hordy turystów, co dla wielu może stanowić dodatkowy plus. Polecane przez nas miejsca są jednak od siebie trochę oddalone dlatego polecamy zwiedzanie świętokrzyskiego samochodem. Możecie wypożyczyć auto w kieleckim oddziale Carwiz. Gwarantujemy dobre ceny, piękne widoki i gładkie jak stół drogi.

Sprawdź, jakie atrakcje oferuje nasz partner Get Your Guide i odkryj fascynującą Polskę.