Nowa rezerwacja

Inne miejsce zwrotu
Edytuj swoją rezerwację

Wynajem samochodów Olsztyn Lotnisko

Olsztyn

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i prężny ośrodek miejski północnej Polski. Położony w pobliżu drogi krajowej numer 7 jest bramą do Warmii i Mazur. Najbliższe lotnisko czyli Olsztyn Mazury znajduje się ok. 60 km od centrum miasta.  

Wysoka Brama 

Ta gotycka budowla jest jedną z trzech istniejących niegdyś bram miejskich. Dziś we wnętrzach Wysokiej Bramy mieści się hotel. Na placu przed bramą prowadzone są wykopaliska archeologiczne, a odkryte pozostałości dawnych miejskich fortyfikacji to jedna z atrakcji turystycznych Olsztyna. 

Rynek Starego Miasta i Stary Ratusz

Choć w porównaniu do warszawskiego czy krakowskiego rynku olsztyński jest nieduży, to i tak ma swój ogromny urok. To dawny plac handlowy, który z czasem stał się centrum miasta, został odbudowany po wojnie. Otaczające go kamieniczki to budowle zrekonstruowane w stylu renesansowym i barokowym na podstawie zachowanych fotografii. 

Podczas spaceru po niedużym olsztyńskim Starym Mieście warto zwrócić uwagę na dwa budynki - siedzibę Stowarzyszenia Architektów Polskich przy Kołłątaja 14 o pięknej konstrukcji ryglowej 1. piętra oraz ceglany spichlerz przy Piastowskiej 13. 

W centralnym punkcie znajduje się Stary Ratusz - dziś to biblioteka, ale kiedyś budynek mieścił magistrat i sądy. Znajdujące się na fasadzie zegary słoneczne są nie do przeoczenia. 

Zamek Kapituły Warmińskiej

Ten gotycki obronny zamek powstał w XIV w. i przez długi czas był sercem miasta. Jako siedziba administratora dóbr Kapituły Warmińskiej był najokazalszą tego typu budowlą w regionie. To właśnie stąd Mikołaj Kopernik kierował obroną miasta. Zreszta, Kopernik realizował się nie tylko jako administrator dóbr Kapituły Warmińskiej, ale też rozwijał swoją astronomiczną pasję. Pamiątką po niej jest tablica astronomiczna na ścianie krużganku. 

W późniejszych latach do gotyckiej części dobudowano późnobarokowe skrzydło. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur, a zwiedzający mogą odwiedzić komnaty i dziedziniec. 

Warto wspomnieć, że na dziedzińcu stoją rzeźby o nieznanej funkcji i pochodzeniu - to tzw. baby pruskie, które wbrew nazwie nie przedstawiają kobiet, a postaci męskie.

INSPIRACJE

Dowiedz się więcej o Polsce i poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne naszego kraju.

Kontakt