Welcome to Rzeszów

Welcome to Rzeszów

Nowa rezerwacja

Inne miejsce zwrotu
Edytuj swoją rezerwację

Wynajem samochodów Rzeszów Lotnisko

Rzeszów

Rzeszów jest doskonale skomunikowany z resztą Polski - w bezpośrednim sąsiedztwie przebiega łącząca miasto z Krakowem i Wrocławiem autostrada A4, a kilkanaście kilometrów od centrum miasta znajduje się lotnisko Rzeszów-Jasionka, mające połączenia z innymi polskimi miastami oraz z zagranicą. 

Zamek i Pałac Lubomirskich

Z racji na swoje położenie, Rzeszów niejednokrotnie musiał dawać opór najazdom tatarskim. Z tego względu tutejszy zamek został zbudowany jako zamek bastionowy, z fortyfikacjami i fosą. Pierwsza konstrukcja tego typu powstała w miejscu obecnego zamku w XVI w. Pod koniec XIX w. budynki zamkowe były w bardzo złym stanie, dlatego podjęto decyzję o jego przebudowie, w wyniku której zamek zyskał obecny kształt. W pobliżu zamku znajduje się letni pałacyk Lubomirskich, zwany Domem Uciech Artystycznych. Ta letnia rezydencja słynnego rodu to jedna z najbardziej reprezentacyjnych i najpiękniejszych budowli magnackich, służących wypoczynkowi i przyjemnościom. 

Synagoga staromiejska

Był taki czas gdy o Rzeszowie mówiono “Mojżeszów” ze względu na bardzo dużą liczbę Żydów zamieszkujących miasto - przed II wojną światową dochodziła ona nawet do 41 proc. populacji miasta. Co prawda Synagoga staromiejska nie pełni już swojej sakralnej funkcji, ale nadal jest najstarszym budynkiem związanym z historią Żydów w Polsce. Jej powstanie datuje się na przełom XVI i XVII w. Niestety budowla nie jest dostępna do zwiedzania, ale warto zobaczyć ją z zewnątrz. 

Rynek i ratusz

Historia rynku i ratusza sięga XV w., kiedy to powstał budynku pełniący funkcję siedziby rady miejskiej, aresztu, czy miejsca, w którym znajdowały się rzemieślnicze kramy. Przez jakiś czas na wieży ratusza znajdował się dzwon, który obwieszczał początek i koniec handlowania na rynku. 

Z kolei rynek w obecnej formie został odbudowany po pożarze, który miał miejsce w 1842. Murowane domy zastąpiły najprawdopodobniej drewniane zabudowania, które wtedy spłonęły. Przez długi czas rynek był miejscem handlu wyrobami biżuteryjnymi, ubraniami czy meblami. Jego atrakcją są nie tylko niewysokie kamieniczki, ale też Podziemna Trasa Turystyczna biegnąca przez dawne magazyny i piwnice położone nawet 10 m pod ziemią. INSPIRACJE

Dowiedz się więcej o Polsce i poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne naszego kraju.

Kontakt