Wynajem samochodów Poznań Centrum

Stolica Wielkopolski to kolejna destynacja, którą skrywa w sobie wiele atrakcji. Zachęcamy do odwiedzenia miasta słynnego z dwóch koziołków i rogala świętomarcińskiego!

 

Stare Miasto z Ratuszem

Zwiedzanie zachęcamy zacząć standardowo od Starego Miasta. To jedna z wizytówek Poznania. Jego Stary Rynek jest jednym z największych w Polsce zaraz po Rynku w Krakowie i Wrocławiu. Nie dość, że jest klimatyczny, to jest idealnym miejscem spotkań dzięki licznym kawiarniom, pubom i restauracjom, które znajdują się w jego obrębie. 

 

Na rynku znajdziemy słynny dla tego miasta Ratusz. Jest wykonany w stylu renesansowym i znajduje się w nim Muzeum Historii Miasta Poznań. Na wieży tego ratusza znajduje się zegar z najprawdopodobniej najpopularniejszymi koziołkami w Polsce (no może zaraz po Koziołku Matołku). Wiąże się z nimi pewna legenda. Podczas oficjalnego odkrycia zegara miała odbyć się oficjalna uczta. Kucharz, który przygotowywał dania, spalił udziec sarny, który miał być daniem głównym. Zestresowany szukał rozwiązania tej sytuacji, aby nie zawieść głodnych gości. Wymyślił, że zastąpi sarnę dwoma koziołkami. Udał się na poszukiwanie zwierząt, a te uciekając przed nim trafiły na samą górę wieży i tam zaczęły się trykać rogami. Burmistrzowi tak spodobała się ta historia, że postanowił wizerunek dwóch trykających się koziołków powiązać z zegarem. W związku z tym każdego dnia w południe na wieży ukazują się dwa koziołki, które 12 razy uderzają się rogami.



 

Fontanna Wolności

W okolicach Rynku znajduje się Plac Wolności, na którym stoi Fontanna Wolności. Robi wrażenie na turystach, ponieważ jest ogromnych rozmiarów. Ma aż 9 m wysokości. Wygląda bardzo nowocześnie i jest niesamowitym dziełem architektonicznym. Latem po jej szklanych ściankach spływa woda. 

 

Muzeum Narodowe w Poznaniu

W Poznaniu warto odwiedzić Muzeum Narodowe, które w swoim zbiorze posiada wiele znanych i okazałych dzieł. My skupimy się na jednym z nich, a jest nim “Plaża w Pourville” autorstwa Claude Monet. To jedyny obraz tego słynnego malarza w Polsce. Z obrazem wiąże się ciekawa historia. Na początku XXI wieku obraz został skradziony. Odnaleziono go dopiero po 10 latach. Obraz był uszkodzony, lecz dzięki rekonstrukcji udało się go uratować i można go dziś podziwiać w muzeum.

 

Zamek Cesarski

W Poznaniu znajduje się również Zamek Cesarski. Jego historia zaczyna się od 1905 roku, kiedy to został wybudowany dla niemieckiego Cesarza Wilhelma II. Po I wojnie światowej w gmachu zamku swoją siedzibę miał Uniwersytet Poznański. Co ciekawe, w latach 30-tych absolwenci tej szkoły dokonali niesamowitej rzeczy. Złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dzisiaj w budynku znajduje się Centrum Kultury Zamek, gdzie odbywają się koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe itp. Wszystkie te atrakcje są bezpłatne.

 

Poznańska Malta 

Gdzie leży Malta? W Poznaniu! Malta to obszar rekreacyjny, który służy do aktywnego wypoczynku. Można tu przyjść na spacer, pobiegać, pojeździć na rowerze oraz popływać kajakiem lub na wakeboardzie. A to nie wszystko! Dla fanów zimowych atrakcji to miejsce oferuje stok narciarski, tor saneczkowy, zjazd na pontonach. A miłośników mocnych wrażeń przyciąga parkiem linowym i kolejką górską. 

 

Palmiarnia Poznańska 

Jeśli będąc w Poznaniu zechcecie poczuć bardziej egzotyczne klimaty koniecznie odwiedźcie Palmiarnie Poznańską. Jej misją jest popularyzacja wiedzy o faunie i florze z różnych stref klimatycznych. To największa palmiarnia w Polsce. W swoich zbiorach ma aż 17 tys. roślin. 



Rogale świętomarcińskie

Co trzeba zjeść będąc w Poznaniu? Oczywiście rogala świętomarcińskiego, wypełnionego specjalną masą z białego maku i orzechów. Ten przysmak zjecie w Wielkopolsce, ponieważ jest uznany za produkt regionalny i jest chroniony prawem w Unii Europejskiej. Tylko nieliczne cukiernie posiadają certyfikat na ich wypiek. 

 

Na starówce, w kamieniczce na przeciwko Ratuszu znajduje się Rogalowe Muzeum Poznania, w którym można poznać historię tego smakołyku oraz wziąć udział w kulinarnych warsztatach. Podczas warsztatów, prowadzący wybierają kilku szczęśliwców, którzy pomagają im w przygotowaniu rogali świętomarcińskich. To atrakcja angażująca zarówno dzieci jak i dorosłych.

 

Stary Browar

Jeśli dopadnie Was większy głód zachęcamy do odwiedzenia Centrum Handlowego Stary Browar, który w 2005 r. otrzymał tytuł najlepszego centrum handlowego na świecie. Oprócz sklepów znajduje się tam wiele restauracji, w których można odpocząć, dobrze zjeść i się napić. 

INSPIRACJE

Dowiedz się więcej o Polsce i poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne naszego kraju.

Kontakt