6 polskich zamków i pałaców, które musisz zobaczyć!

Zdecydowana większość nas w pewnym momencie swojego życia, raczej wcześniej niż później, fantazjowała o zostaniu księciem czy królewną. To marzenie raczej nigdy się nie spełni - co do tego wątpliwość raczej nikt nie ma. Jednak, w imię pielęgnowania swojego wewnętrznego dziecka, dobrze czasem zrobić coś, co je ucieszy. A odwiedzenie siedziby byłych władców lub chociaż ludzi, którzy mieli sporą moc sprawczą zdecydowanie się do nich zalicza. Dlatego dziś zapraszamy Was w podróż, podczas której odwiedzimy sześć pięknych polskich zamków i pałaców.
6 polskich zamków i pałaców, które musisz zobaczyć!

Pałac czy zamek - co jest czym?

Na początku warto znać różnicę między tymi dwoma pojęciami. Jednym z głównych zadań zamków było zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Dlatego okalały je wysokie mury, a niekiedy i fosa. Dodatkowo często posiadały baszty i niewielkie okna. Oczywiście zamek zapewniał też komfort tym, którzy w nim mieszkali, były tam sale biesiadne czy duże sypialnie, lecz to nie wygoda czy zabawa, a bezpieczeństwo lokatorów było w jego przypadku najważniejsze. 

Z kolei pałace nie pełniły funkcji obronnej. Nie otaczał ich wysoki, solidny mur, co najwyżej elegancka brama. Pałace miały też większe okna, by wpadało przez nie jak najwięcej światła, a także bogato zdobione wnętrza. Ich głównym zadaniem było zapewnienie mieszkańcom spokoju, odpoczynku i zaspokojenie jego potrzeb estetycznych. 

Zamek na Wawelu

Jednym z najsłynniejszych polskich zamków jest była siedziba królów Polski. Historia Zamku Królewskiego na Wawelu, bo o nim mowa, sięga X wieku i trwa do dziś. Ta wieloletnia rezydencja polskich królów położona jest na wzgórzu Wawelskim. Możecie odwiedzić tutejsze rozległe ogrody, Kościół Katedralny, wiele baszt i bram czy nawet Smoczą Jamę. 

Co ciekawe, Wawel odwiedzany jest nie tylko przez turystów, którzy chcą zobaczyć miejsce tak silnie związane z historią Polski, ale również przez osoby wierzące w czakry czy nadprzyrodzone energię. Twierdzą, że w obrębie Kaplicy św. Gersona znajduje się czakramem wawelski, czyli najsilniej energetyczne miejsce w Polsce. 

Zamek w Malborku

Nie mogliśmy pominąć największego zespołu zamkowego na świecie, czyli Malborka. Kompleks wpisany w 1997 roku na listę UNESCO zaczęto budować w XIII wieku, a w na początku XIV w. został stolicą Zakonu Krzyżackiego, którą był przez 150 lat, czyli do momentu zdobycia go przez Polaków. 

Malbork składa się z trzech zamków: wysokiego, średniego i niskiego. Każdy z nich jest wart spędzenia w nim przynajmniej kilku godzin. Kto wie, może błądząc tak od jednej komnaty do drugiej, odnajdziecie tajemniczy korytarz, który według niektórych prowadzi nawet do Elbląga! 

Zamek Książ

Praktycznie po drugiej stronie Polski jest Dolny Śląsk, na terenie którego leży wiele zamków i pałaców. Jednym z nich jest eklektyczny Zamek Książ w Wałbrzychu. To - Wawelu i Malborku - trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich, a wybudowany został prawdopodobnie w XIII wieku, a w jego liczne modernizacje i rozbudowy przypominają pełną zakrętów i niespodziewanych zwrotów akcji historię Polski.

W odróżnieniu od wcześniej opisanych zamków, ten był swego czasu ruiną. Po II wojnie światowej - gdy Dolny Śląsk stał się częścią Polski w wyniku powojennych przesunięć - nikt nie chciał się nim zaopiekować, a on stopniowo niszczał. Dopiero w 2005 roku z inicjatywy wałbrzyskiej gminy odbył się generalny remont zamku. Dziś Książ udostępniony jest zwiedzającym, a jego burzliwa historia i związane z nim legendy fascynują kolejne pokolenia pasjonatów historii.

Pałac w Wilanowie

Wilanów to część Warszawy, która jest domem dla jednego z najpiękniejszych polskich pałaców. To tutaj król Jan III Sobieski wybudował dla siebie i swojej żony królowej Marysieńki pałac w stylu francuskich rezydencji entre cour et jardin, czyli między dworem a ogrodem. 

Dziś pałac jest muzeum, w możecie obejrzeć królewskie apartamenty oraz poznać historię wszystkich jego właścicieli (a jest ona nie mniej skomplikowana niż fabuła latynoskich telenoweli). Dodatkowo Pałac oferuje przepiękne ogrody, po których można się błąkać bez końca.

Pałac Branickich w Białymstoku

Kolejny na naszej liście jest Pałac Branickich w Białymstoku. Zaczynał jako gotycko-renesansowy zamek projektu Hioba Bretfusa, ale późniejsze przebudowy diametralnie zmieniły jego charakter - trzech pracujących architektów zmieniło jego styl na późnobarokowy i przechrzciło na pałac. 

Co ciekawe, do dzisiaj Pałac Branickich porównywany jest do francuskiego Wersalu i przyjęło się o nim mówić „Wersal Podlasia”. Obecnie jego właścicielem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a część wnętrz oraz ogrody są udostępniane do zwiedzania

Pałac w Łańcucie

Pałacową perełkę skrywa też województwo podkarpackie. Pałac w Łańcucie od swojego powstania w XIV wieku wzbudzał uznanie i był kolejno majątkiem wielu znaczących rodzin szlacheckich, a swój obecny wygląd uzyskał pod koniec XVIII wieku dzięki Romanowi Potockiemu. 

Obecnie w Pałacu mieści się muzeum, które udostępnia zwiedzającym większość pomieszczeń, piękny ogród, Dział Sztuki Cerkiewnej i cieszące się wyjątkowym zainteresowaniem stajnie i wozownie pełne różnych pojazdów konnych. 

Zwiedzanie zamków i pałaców pozwala nie tylko oderwać się od codziennej rutyny, ale też poznać kawał historii Polski czy wzbogacić wiedzę o kilka nieoczywistych ciekawostek. Plusem jest też ich lokalizacja, ponieważ każdy z nich jest w zasięgu dwugodzinnej podróży z najbliższego punktu Carwiz.

Sprawdź, jakie atrakcje oferuje nasz partner Get Your Guide i odkryj fascynującą Polskę.