weekend w Polsce

Gdzie na romantyczny weekend z ukochaną/ukochanym - nasze 5 propozycji

Jak śpiewał pewien polski zespół “ta zima kiedyś musi minąć”, a zatem ten lockdown też. A wtedy wszyscy znów zaczniemy podróżować. Jednak na razie musimy zadowolić się marzeniami i planowaniem. Dlatego warto zawczasu przygotować się na ten moment, gdy podróże znów będą możliwe - mamy dla Was 5 propozycji na romantyczny wypad we dwójkę.
Gdzie na romantyczny weekend z ukochaną/ukochanym - nasze 5 propozycji

Co prawda nasz tekst powstaje w okolicach Walentynek, ale miłość warto celebrować każdego dnia, nie tylko w oficjalne święto zakochanych. Z tego względu w naszym zestawieniu znajdziecie miejsca, które warto odwiedzać w różnych momentach roku. Postaraliśmy się też, żeby było różnorodnie, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W góry

Pięknych miejsc w różnych polskich górach jest bardzo wiele, ale w tych najbardziej znanych czasem jest tak tłoczno, że na uczęszczanych szlakach tworzą się korki, a czas dotarcia na miejsce znacznie się wydłuża. Jednak są takie miejsca, w których ludzi jest jakby mniej, a gór - jakby więcej. To Bieszczady, dla wielu z nas kraina niemal magiczna.

A co można robić w Bieszczadach we dwójkę? Na pewno pochodzić po górach - przepiękna Połonina Caryńska czy Tarnica to absolutne must visit. Jest też kilka rezerwatów przyrody, które przypadną do gustu zakochanym: Sine Wiry z widokiem na przełom Wetliny czy Zwiezło. Obowiązkowym punktem jest też Grób Haliny - ta mogiła skrywa ciała dwojga ludzi połączonych wielką miłości i uważa się, że wizyta i modlitwa za zmarłych przynosi szczęście. Jest też Bieszczadzka Kolejka Leśna - ponad stuletnia wąskotorówka biegnąca przez malownicze tereny. I wreszcie Park Gwiezdnego Nieba, gdzie na leżaczku i pod kocem, z kubkiem ciepłej herbaty i ukochaną osobą obok, możecie patrzeć w gwiazdy.

Gdzie wypożyczyć auto Carwiz: Kraków

fot. Dominik Gawlik, unsplash.com

Na jeziora

Większość z nas na hasło “jeziora” odpowiada “Mazury”, ale my chcielibyśmy zachęcić Was do wizyty na równie pięknej, a znacznie rzadziej wybieranej przez turystów Warmii. Warmia jest na pewno dużo bardziej “slow” niż Mazury. Pełno tu urokliwych zakątków, starych siedlisk przerobionych na agroturystykę i nowoczesnych acz kameralnych hoteli ze spa.

Wizytę na Warmii warto zacząć od stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, czyli Olsztyna. W granicach miasta jest aż 16 jezior, a najpiękniejsze z nich, czyli Długie i Ukiel, będą idealną scenerią romantycznego spaceru niezależnie od pory roku. Warto odwiedzić też starówkowe knajpki, a na lody pójść do Kroczka (słony karmel nie ma sobie równych!).

Z Olsztyna można pojechać do Barczewa - to niepozorne miasteczko skrywa nie tylko słynne na całą Polskę więzienie, ale też uroczy rynek, liczne kościoły, synagogę pełniącą obecnie funkcję galerii i typowo warmińską architekturę. Tym, dla których nawet nieduże Barczewo zda się zbyt wielkie, polecamy wieś Tumiany położoną pomiędzy dwoma jeziorami. Choć jest nieduża, ma całkiem pokaźną bazę noclegową, a także kilka hoteli spa w bezpośrednim sąsiedztwie.

Gdzie wypożyczyć auto Carwiz: Warszawa

fot. Gadkowski TM, unsplash.com

Nad morze

Wakacyjnych miejscowości nad polskim morzem nie brakuje, ale w większości z nich nie brakuje też turystów. A tłumy nie służą romantycznej atmosferze, prawda?

We wschodniej części naszego wybrzeża Nowa Karczma (znana też jako Piaski) to zdecydowanie miejsce dla zakochanych. Położona na samym końcu Mierzei Wiślanej, w odległości 4 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim, ta dawna rybacka wioska jest ostoją ciszy i spokoju.

Zakochanym do gustu przypadnie też Chłapowo - mniej znane od swojego dużego brata Władysławowa, jest niedużą miejscowością z przepiękną, szeroką i piaszczystą plażą. Warto wspomnieć o urokliwym wąwozie chłapowskim, który jest krajobrazowym rezerwatem przyrody.

Tym, którzy preferują zachodnio-pomorskie klimaty, polecamy Grzybowo. Wieś znajduje się tylko 6 km od popularnego Kołobrzegu, ale nie jest aż tak uczęszczana jak Mielno czy Międzyzdroje. Dominują kwatery prywatne, jest kilka sklepów i smażalni ryb, ale nie ma klubów i dyskotek.

Gdzie wypożyczyć auto Carwiz: Gdańsk

fot. Marek Piwnicki, unsplash.com

Do miasta

Chełmno to niewielkie miasteczko w kujawsko-pomorskiem, którego historia sięga XI w. Malowniczo położone nad Wisłą jest zwane miastem zakochanych, bo jego patronem jest nie kto inny, jak sam Św. Walenty. Jego relikwie przechowywane są w kościele farnym.

Zakochanym na pewno spodoba się średniowieczna atmosfera rynku z niemal nienaruszonym układem urbanistycznym i murami obronnymi, liczne zabytki sakralne (w tym aż 6 gotyckich kościołów), renesansowy ratusz a także tereny spacerowe z ławeczkami zakochanych.

Gdzie wypożyczyć auto Carwiz: Warszawa lub Gdańsk

fot. Agnieszka M, wikimedia.com

Na wieś

Lanckorona to wieś w Małopolsce granicy Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Znajduje się ok. 30 km na południe od Krakowa. Często zwana jest “miastem aniołów” - wszędzie pełno tu skrzydlatych wysłańców niebios. 

Lanckorona ma dobrą energię i magiczny klimat. Po części to zasługa drewnianej zabudowy z XIX w., rynku (Lanckorona miała kiedyś prawa miejskie) i wielu sklepików z rękodziełem, po części sympatycznych, otwartych i gościnnych mieszkańców. 

To idealne miejsce na leniwy weekend w stylu “slow” z najbliższą osobą.

Gdzie wypożyczyć auto Carwiz: Kraków

fot. Jakub Hałun, wikimedia.com