Gdzie na ferie, jeśli nie w góry?

Przyszła połowa stycznia, a więc zaczęły się ferie. Dla większości z nas najbardziej oczywistym kierunkiem zimowych wakacji są góry. Białe szczyty, malownicze krajobrazy, świeże powietrze i zimowe sporty na wolnym powietrzu wydają się być idealnym antidotum na zimową monotonię. Jednakże, zanim spakujemy narty, kombinezony narciarskie i wybierzemy się do Zakopanego, Białki czy Karpacza, zastanówmy się czy zimowe ferie w górach to naprawdę najlepsza opcja? W niniejszym artykule przyjrzymy się innym równie atrakcyjnym opcjom.
Gdzie na ferie, jeśli nie w góry?

Dlaczego nie warto jechać w góry na ferie?

Góry zimą to często wymarzone miejsce odpoczynku rodziców i dzieci. W wielu miejscach w Polsce można oddawać się białemu szaleństwu na nartach lub na snowboardzie, biegać na biegówkach, chodzić na długie piesze wycieczki wśród zaśnieżonych krajobrazów, a wieczorami korzystać z lokalnych atrakcji takich, jak ogniska, kuligi czy spacery. 

Jednak ferie w górach mają też swoje nieco mniej miłe oblicze - natłok turystów, wysokie ceny praktycznie wszystkiego od biletów na wyciągi przez jedzenie aż po noclegi, brak gwarancji dobrej pogody i warunków czy wreszcie ograniczoną ofertę kulturalną dla tych, którzy nie przyjechali szusować po stokach. 

Dlatego podejmując decyzję o zimowym urlopie, warto wziąć pod uwagę również inne opcje, które prezentujemy poniżej.

 

Trójmiasto czyli zima nad morzem

Trójmiasto to doskonałe miejsce na rodzinne ferie zimowe, oferujące atrakcje zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Z jednej strony kusi wizją rodzinnych spacerów po niemal pustych, przyprószonych śniegiem plażach, z drugiej zaprasza na gdańską starówkę, sopockie deptaki i molo czy wreszcie do modernistycznej Gdyni. 

Gdańsk, Sopot i Gdynia mają też bardzo ciekawą ofertę kulturalną - liczne nowoczesne muzea (Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum Emigracji), kina i teatry pozwolą na ciekawe spędzenie czasu w rodzinnym gronie. 

Trzeba też pamiętać, że Trójmiasto i okolice to też lodowiska na wolnym powietrzu, trasy biegowe i stoki narciarskie na Kaszubach idealne do stawiania pierwszych kroków na dwóch lub jednej desce.

Mazurskie ośrodki narciarskie

Mazury kojarzą się przede wszystkim z jeziorami, żeglowaniem i letnim odpoczynkiem. Tymczasem od kilku lat również tam można zimą jeździć na nartach czy desce. 

Góra Czterech Wiatrów, położona w okolicach Mikołajek, to popularny ośrodek narciarski na Mazurach. Naturalne pagórki oraz urozmaicona rzeźba terenu pozwalają na organizację tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Znajdziecie tu zarówno trasy dla początkujących, jak i bardziej wymagające dla zaawansowanych narciarzy.

Z kolei ośrodek narciarski Gołdap Ski oferuje doskonale przygotowane szlaki zjazdowe oraz liczne atrakcje zimowe, takie jak snowpark dla miłośników freestyle'u czy ścieżki biegowe dla fanów narciarstwa biegowego.

Ostatni na naszej liście Iznota Ski to kameralny ośrodek narciarski - jeden z najbardziej urokliwych w regionie, który przyciąga amatorów spokojniejszych zimowych aktywności. Wyróżniają go łagodne trasy zjazdowe oraz szlaki biegówkowe i piesze.

Puszcza Białowieska - przyroda w zimowej scenerii

Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce, a zimą staje się oazą dla miłośników natury. Tutejszy spokój i bliskość przyrody pozwolą wspaniale odpocząć od codziennego zgiełku i szalonego trybu życia. 

Zima w Puszczy Białowieskiej zazwyczaj jest śnieżna i mroźna - to jeden z tych regionów Polski, gdzie można cieszyć się widokiem ośnieżonych drzew i pól, podziwiać mroźne kwiaty na szybach i grzać się przy kominku podczas śnieżnej zamieci. To idealne miejsce na spokojne spacery i obserwację dzikich zwierząt - majestatycznych żubrów, wszędobylskich lisów czy płochliwych saren. 

Na koniec, warto zaznaczyć, że Puszcza Białowieska to obszar chroniony, co sprawia, że każda wizyta wspiera ochronę unikalnej przyrody. Spędzając ferie zimowe w tym regionie, przyczyniacie się do zachowania tego wyjątkowego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Magiczne Roztocze

Ostatnie na naszej liście jest Roztocze - piękna kraina położona w województwie lubelskim, na terenie której znajduje się Roztoczański Park Narodowy. Łagodne pagórki pokryte śniegiem, gęste lasy pełne dzikich zwierząt, tradycyjne drewniane domy, lokalne przysmaki i gościnni ludzie - to wszystko znajdziecie na Roztoczu. Roztocze słynie też jako miejsce wspaniałego wypoczynku, który pozwala oderwać się od miejskiego zgiełku oraz zrelaksować i zregenerować w pięknych okolicznościach przyrody.

Nie bez znaczenie jest też fakt, że w regionie można pojeździć na nartach - warto wspomnieć o takich ośrodkach, jak Batorz, Jacnia czy Chełmowa Góra. Oczywiście nie znajdziecie tu długich i trudnych tras zjazdowych, tylko takie w sam raz na początek przygody z nartami. Za to na pewno zadowoleni będą miłośnicy biegówek, którzy mogą skorzystać z wielu różnych tras.