4 polskie winnice warte odwiedzenia w 2024 r.

Planując podróż po Polsce w poszukiwaniu wyjątkowych smaków i krajobrazów, nie można pominąć wizyty w lokalnych winnicach. Polskie winnice, mimo że stosunkowo młode na globalnym rynku, szybko zdobywają uznanie dzięki pasji swoich właścicieli, jakości produkowanych win oraz pięknym lokalizacjom. Oto pięc polskich winnic, które warto odwiedzić w 2024 r., aby spróbować produkowanych w nich trunków.
4 polskie winnice warte odwiedzenia w 2024 r.

Winiarstwo w Polsce ma długą historię, sięgającą czasów średniowiecza, kiedy to pierwsze winnice zakładane były przez zakony i arystokrację. Mimo iż klimat Polski nie jest idealny dla upraw winorośli, dzięki pasji i determinacji producentów, polskie winiarstwo przeżywa od kilkunastu lat dynamiczny rozkwit.

Od lat 90. XX wieku obserwuje się wzrost liczby winnic oraz poprawę jakości produkowanych win, co wynika z zastosowania nowoczesnych technologii oraz wymiany doświadczeń z winiarzami z całego świata. Dziś Polska jest dumna z ponad 200 winnic, które produkują wina doceniane zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku, co czyni ją interesującym punktem na mapie miłośników wina.

Winnica Turnau, Baniewice

W położonych około 50 km na południe od Szczecina Baniewicach znajduje się Winnica Turnau, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Na 37 hektarach winiarska.  Odwiedzający mogą nie tylko degustować wyjątkowe wina, ale również zwiedzić winnicę i pozmnać tajniki produkcji wina. Turnau oferuje szeroką gamę win, od białych po czerwone, które są doskonałym odzwierciedleniem bogactwa regionu. Wizyta tutaj to obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika wina podróżującego po Polsce.

Najbliższy punkt Carwiz: Szczecin

Winnica Srebrna Góra, Kraków

Położona w Krakowie u stóp klasztoru kamedułów winnica jest jedną z najwiekszych w Polsce; Srebrna Góra nawiązuje do klasztornej tradycji wytwarzania wina, która na tych ziemiach sięga X w. Za oryginalny charakter tutejszych trunków odpowiadają wapienno-gliniaste gleby i dobrze nasłonecznione południowo-zachodnie stoki o nachykeniu 15-20 stopni. 

Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach klasztornych, gdzie dojrzewają w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Srebrna Góra wykorzytuje przede wszystkim szczepy takie jak riesling, chardonnay, pinot gris, gewürztraminer, pinot noir, weigelt, regent czy seyval blanc. Każdego roku można tu też degustować młode wino - tzw. wino świętomarcińskie - związane z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy.

Winnicę Srebrną Górę można zwiedzać indywidualnie lub grupowo. W cenę wliczona jest degustacja. 

Najbliższy punkt Carwiz: Kraków

Winnica Jadwiga, Wzgórza Trzebnickie

Nieopodal Wrocławia, na malowniczych Wzgórzach Trzebnickich, rozciąga się założona w 2015 r. winnica Jadwiga. Na niedużym 1-hektarowym areale uprawiane są szczepy rondo, regent, cabernet cortis, johanniter, muscaris i solaris. Południowo-wschodnie stoki mają dobre nasłonecznienie i żyzną glebę.

Jednak Winnica Jadwiga to nie tylko walory smakowe produkowanych tutaj win, ale również przepiękne krajobrazy - z polodowcowych wzgórz rozciąga się panorama niziny śląskiej z Wrocławiem i najwyższym okolicznym wzniesieniem - masywem Ślęży.

Winnica oferuje możliwość zwiedzania kompleksu wraz z degustacją oraz warsztaty z zakresu technik i sposobów degustacji czy pairingu.

Najbliższy punkt Carwiz: Wrocław

Winnica Płochockich, Daromin k. Sandomierza

W południowo-wschodniej części Polski, w położonym nieopodal Sandomierza Darominie w 2006 r. powstała Winnica Płochockich. To najstarsza profesjonalnie prowadzona winnica w regionie, którą z zaangażowaniem buduje małżeństwo Płochockich.

Uprawia się tu blisko 20 szczepów, pośród których prym wiodą zajmujące blisko 65% białe odmiany: hibernal, seyval blanc, solaris czy muscaris. Umiarkowany klimat i dobre nasłonecznienie sprawiają, że winorośle mają idealne warunki do wzrostu, a pasja właścicieli zaowocowała dwoma świetnymi i wysoko ocenanianymi na portalu Vivino winami: Valmus i Inspira Vulcano. 

Winnica Płochockich nie tylko organizuje zwiedzanie i degustacje, ale posiada też pokoje gościnę.

Najbliższy punkt Carwiz: Lublin

Odwiedzając te winnice, nie tylko wspierasz lokalnych producentów, ale również masz okazję doświadczyć unikalnej kultury winiarskiej Polski. Nasza wypożyczalnia samochodów zapewni Ci komfortową i bezproblemową podróż do każdej z tych destynacji, umożliwiając odkrywanie bogactwa polskiego winiarstwa na własnych warunkach. Planuj swoją winiarską przygodę już dziś i pozwól sobie na odkrywanie niezwykłych smaków i widoków, które oferują polskie winnice.