Inspiracje

Z wizytą w stolicy Warmii i Mazur

Olsztyn to miasto o długiej i ciekawej historii. Jego początki sięgają czasów krzyżackiej obecności na terenie Warmii i Mazur. Podczas wojen Korony z Zakonem Krzyżackim w XVI w. miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, a jego skuetczną obroną w 1521 r. kierował sam Mikołaj Kopernik.

Z wizytą w stolicy Warmii i Mazur

Nowa rezerwacja

Edytuj swoją rezerwację

Dziś Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i prężny ośrodek miejski północnej Polski. Położony w pobliżu drogi krajowej numer 7 jest bramą do Warmii i Mazur. Najbliższe lotnisko czyli Olsztyn Mazury znajduje się ok. 60 km od centrum miasta. 

Atrakcje Olsztyna

Olsztyn to miasto, które najlepiej zwiedza się na piechotę. Do większości ciekawych miejsc dotrzemy spacerem - nawet Plaża Miejska nad jeziorem Ukiel jest w zasięgu półgodzinnego spaceru z części śródmiejskiej. 

Wysoka Brama 

Nasz spacer zaczynamy od Wysokiej Bramy, przez którą wchodzimy na rynek. Ta gotycka budowla jest jedną z trzech istniejących niegdyś bram miejskich. Dziś we wnętrzach Wysokiej Bramy mieści się hotel. Na placu przed bramą prowadzone są wykopaliska archeologiczne, a odkryte pozostałości dawnych miejskich fortyfikacji to jedna z atrakcji turystycznych Olsztyna. 

Rynek Starego Miasta i Stary Ratusz

Choć w porównaniu do warszawskiego czy krakowskiego rynku olsztyński jest nieduży, to i tak ma swój ogromny urok. To dawny plac handlowy, który z czasem stał się centrum miasta, został odbudowany po wojnie. Otaczające go kamieniczki to budowle zrekonstruowane w stylu renesansowym i barokowym na podstawie zachowanych fotografii. 

Podczas spaceru po niedużym olsztyńskim Starym Mieście warto zwrócić uwagę na dwa budynki - siedzibę Stowarzyszenia Architektów Polskich przy Kołłątaja 14 o pięknej konstrukcji ryglowej 1. piętra oraz ceglany spichlerz przy Piastowskiej 13. 

W centralnym punkcie znajduje się Stary Ratusz - dziś to biblioteka, ale kiedyś budynek mieścił magistrat i sądy. Znajdujące się na fasadzie zegary słoneczne są nie do przeoczenia. 

Zamek Kapituły Warmińskiej

Ten gotycki obronny zamek powstał w XIV w. i przez długi czas był sercem miasta. Jako siedziba administratora dóbr Kapituły Warmińskiej był najokazalszą tego typu budowlą w regionie. To właśnie stąd Mikołaj Kopernik kierował obroną miasta. Zreszta, Kopernik realizował się nie tylko jako administrator dóbr Kapituły Warmińskiej, ale też rozwijał swoją astronomiczną pasję. Pamiątką po niej jest tablica astronomiczna na ścianie krużganku. 

W późniejszych latach do gotyckiej części dobudowano późnobarokowe skrzydło. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur, a zwiedzający mogą odwiedzić komnaty i dziedziniec. 

Warto wspomnieć, że na dziedzińcu stoją rzeźby o nieznanej funkcji i pochodzeniu - to tzw. baby pruskie, które wbrew nazwie nie przedstawiają kobiet, a postaci męskie. 

Las miejski

W odległości ok. 20 minut spacerem znajduje się Las Miejski - to największy tego typu kompleks w granicach miasta w Europie. To jedno z ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku mieszkańców Olsztyna. 

Przez las przepływają dwie rzeki - Łyna i Wadąg - popularne szczególnie wśród kajakarzy. Są też ścieżki rowerowe o różnej trudności, szlaki piesze czy parki linowe. 

Przyjemnie spaceruje się szczególnie ścieżką dookoła jeziora Długiego. 

Jeziora 

Mieszkańcy Olsztyna nie mogą narzekać na liczbę miejskich akwenów. Jest tu aż 8 większych i 3 mniejsze zbiorniki wodne. Szczególnie piękne są wspomniane już jezioro Długie, Ukiel, Skanda i Kortowskie. To ostatnie jest ciekawe również dlatego, że na obszarze Kortowa, nad samym jeziorem znajduje się kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskie.

Hala Urania

Hala Urania to duży obiekt widowiskowo-sportowy, który powstał w latach 70-tych XX w. To na mapie Olsztyna miejsce kultowe, które obecnie przechodzi generalny remont ze względu na liczne problemy techniczne. Charakterystyczna bryła przykryta betonową kopułą w momencie budowy 50 lat temu znajdowała się poza miastem, a dziś jest w jego centrum. Budynek ma być oddany do użytku w 2023 r.

Planetarium

W mieście, w którymi mieszkał wielki astronom, nie mogło zabraknąć planetarium. To olsztyńskie powstało w 1973 r. w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Można tu obejrzeć różne astronomiczne pokazy, posłuchać wykładu astronoma i obejrzeć wystawę.

Gdzie wypożyczyć samochód w Olsztynie?

Jeśli chcecie wypożyczyć auto Carwiz w Olsztynie, możecie to zrobić w dwóch miejscach: w mieście przy ul. Dorantta 3 lub na lotnisku Olsztyn Mazury w Szymanach. Jesteśmy dla Was czynni od 8:00 do 21:00 przez 7 dni w tygodniu. Aby się z nami skontaktować, wystarczy zadzwonić na numer (+48) 666 172 166 lub napisać na szy@carwiz.pl.