Lublin, czyli nowoczesne miasto pełne zabytków

Największe miasto w południowo-wschodniej Polsce zachwyca swoją różnorodnością. Każdy wymagający turysta znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno młodym osobom, jak i historycznym maniakom to miasto na lubelszczyźnie ma wiele do zaoferowania. Zapraszamy do Lublina!
Lublin, czyli nowoczesne miasto pełne zabytków

Lublin odegrał ważną rolę w historii Polski, ponieważ w 1569 roku właśnie tam podpisano Unię Lubelską. Była to umowa międzynarodowa pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim, na mocy której powstało Księstwo Polsko-Litewskie. Państwa utworzyły unię realną i miały wspólne instytucje państwowe. Powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, która istniała do 1795 roku. Trzy lata temu hucznie tam obchodzono 450 rocznicę podpisania Unii Lubelskiej. Z tego powodu w mieście zorganizowano liczne eventy np. Festiwale muzyczne. 

W wielu miejscach w Lublinie można zauważyć kozła opierającego się o winorośl - to herb tego miasta! Jest silnie związany z legendą najazdu Tatarów na Polskę. Podczas najazdu, dzieci znalazły schronienie w pewnym wąwozie. Nie mieli jedzenia ani picia. Za to, nieopodal znajdowała się koza, która uratowała im życie. Dzieci przeżyły tylko dzięki jej mleku, którym ich karmiła. Kilkadziesiąt lat później, gdy te dzieci już dorosły, zaczęły odbudowywać Lublin. Bardzo im zależało na tym, żeby otrzymał prawa miejskie. W związku z tym udali się do króla, opowiedzieli swoją historię z najazdu Tatarów. Królowi tak spodobała się historia, iż nadał prawa miejskie Lublinowi i nakazał, aby w jego herbie znalazła się koza. Jednak stworzenie herbu okazało się wyzwaniem. Malarz zamiast kozy namalował kozła i od tej pory on reprezentuje Lublin.

To miasto naprawdę oferuje wiele atrakcji i wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie! Przedstawiamy propozycje miejsc które warto odwiedzić będąc w Lublinie!

fot. Alina Kovalchuk, unsplash.com

Fot. Alina Kovalchuk, unsplash.com

Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej 

Zamek Lubelski to miejsce pełne historii - polskiej oraz lubelskiej. Obecnie znajduje się w nim oddział Muzeum Narodowego. Jednak zamek w Lublinie pamięta czasy carskie, hitlerowskie, czy radzieckie. Zazwyczaj służył wtedy jako więzienie. 

Na tym nie kończy się jego historia. W zamku znajduje się Kaplica Trójcy Świętej zwana perełką Lublina. Stanowi zabytek klasy światowej, ponieważ ozdabiają ją freski bizantyjsko ruskie z początku XV wieku.

Do kompleksu Zamku Lubelskiego zalicza się również Wieża Zamkowa, zwana Donżon. To zabytek sztuki romańskiej, który został wzniesiony w XIII wieku, a więc jest najstarszą zachowana budowlą zamkowa. Od 10 lat służy jako taras widokowy, z którego turyści mogą podziwiać panoramę Lublina. Kaplica Trójcy Świętej i Wieża Donżon są jedynymi oryginalnymi fragmentami Zamku.

Fot. Maksym Harbar, unsplash.com

Stare Miasto 

Starówka Lublina do dziś zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie. Aż 70 proc. jej zabudowy jest pierwotna. Jej wejścia strzeże Brama Krakowska. Znajduje się tam muzeum miasta Lublin. To miejsce stanowi też idealny widok na ratusz, a o godzinie 12:00 każdego dnia można obserwować na nim pana hejnalistę oraz posłuchać hejnału miasta.

Spacerując wąskimi, urokliwymi uliczkami, można trafić na renesansowe elementy dekoracyjne. Jeśli lubisz klimat tej epoki, możesz śmiało odwiedzić Zamość i Kazimierz Dolny, ponieważ charakteryzują się podobną stylistyką. 

Stare Miasto oferuje również niecodzienną atrakcję, jaką są podziemia. To połączenie piwnic i kamienic tworzące szereg korytarzy pod Starówką Lublina. 

Pro-tip: będąc w Lublinie nie nazywaj Starego Miasta Starówką. Mieszkańcy Lublina uważają tą nazwę za niezbyt dostojną i ujmująca rangę tego miejsca. 

Fot. Maksym Harbar, unsplash.com

Kamień katowski

Jeśli go znajdziesz, nie dotykaj! Kamień katowski znajduje się w jednej z uliczek, ale nie będziemy Ci mówili gdzie, żebyś na niego nie trafił. W dalekiej przeszłości kat wykonywał na nim wyroki i ucinał ludziom głowy. Przesąd mówi, że dotknięcie tego kamienia przynosi pecha. 

Lubelski Ogród Saski 

Po długim zwiedzaniu należy się odpoczynek! Chwile wytchnienia i obcowania z naturą znajdziesz w środku miasta, a jest nim Lubelski Ogród Saski. Podczas spaceru alejkami ogrodu możesz podziwiać liczne rośliny. Nie zdziw się, jeśli na Twojej drodze spotkasz pawia. 

Inspiracją do zaprojektowania Ogrodu był Park Czartoryskich w Puławach. Ogród Saski powstał w XIX wieku, co sprawia, że jest najstarszym ogrodem w Lublinie oraz jednym z najstarszych w Polsce! Atrakcją dla turystów może być też zegar słoneczny z bukszpanu. Godziny, które wskazuje padający cień są wycięte z bukszpanu. Co ciekawe w warszawskim Ogrodzie Saskim również jest zegar słoneczny, jednak ten wykonany jest z marmuru. W Lubelskim Ogrodzie Saskim znajduje się również muszla koncertowa im Romualda Lipki, czyli kompozytora i klawiszowca znanego polskiego zespołu, Budki Suflera. 

Fot. Maxim Bober, unsplash.com

Beton, metal i szkło, czyli Centrum Spotkania Kultur

To bardzo ciekawe miejsce na mapie miasta, powstałe z betonu, metalu i szkła. Co ciekawe, to dość nowoczesny budynek, ale jego historia sięga 1794 roku! Odbywają się w nim koncerty spektakle i inne wydarzenie kulturalne. Znajdziemy tam drugą co do wielkości scenę operową w Polsce. 

Na dachu budynku znajdują się tarasy widokowe ze szklanymi korytarzami. Z tego miejsca można również podziwiać panoramę miasta. To zdecydowanie miejsce dla odważnych osób, które nie mają lęku wysokości. Dodatkowo latem, na dachu można obejrzeć film w kinie pod gołym niebem.

Karnawał Sztukmistrzów

Od 2008 roku w Lublinie odbywa się coroczny Carnaval Sztukmistrzów. Wydarzenie jest tak charakterystyczne, że stało się jedną z wizytówek Lublina. W dniach festiwalu zjeżdżają się tam ludzie z całej Polski, aby podziwiać liczne widowiska. Cyrkowcy, akrobaci i magicy na ulicach miasta wystawiają się i pokazują swoje niesamowite umiejętności. Taniec z ogniem, przejścia na linie nad rynkiem miasta to coś dla widzów o mocnych nerwach! 

Pokaz fontann

W letnie wieczory zachęcamy do odwiedzenia Krakowskiego Przedmieścia, na którym w lato odbywa się multimedialny pokaz fontann. To niesamowite show, w którym technologia sprawia, że woda, światło i dźwięk tworzą niezwykły pokaz. 

Cebularz

Kto zawita do Lublina, to musi go spróbować. Cebularz to słynny lubelski przysmak, który jest produktem tradycyjnym. To klasyczny pszenny placek z makiem i cebulą. Wywodzi się z kuchni żydowskiej, tak jak wiele innych dań z tego regionu. O historii tego produktu regionalnego możecie posłuchać w Muzeum Cebularza. Można go kupić w każdym zakątku miasta. Lokalsi lubią go jeść z masłem i pomidorem.