Niesamowita postindustrialna Łódź
Przez wiele lat przemysłowa Łódź była uważana za jedno z brzydszych miast polskich miast. Jej industrialne dziedzictwo z XIX w. niszczało, a powojenna architektura nie zawsze pasowała do charakteru miasta. Ostatnie 30 lat to szybki rozwój miasta, które powoli odzyskuje swój dawny blask. Dziś Łódź zaskakuje, intryguje, fascynuje i uwodzi - postindustrialnymi budynkami, starymi halami i zakładami produkcyjnymi, pałacami przemysłowców, sztuką uliczną, kawiarniami i festiwalami. Bez wątpienia to jedno z tych polskich miast, które trzeba odwiedzić!
Gdzie wypożyczyć samochód Carwiz?
W Łodzi znajdziecie nas w dwóch dogodnych lokalizacjach: na łódzkim lotnisku oraz na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna. Nasze dane kontaktowe to +48 666 406 018 oraz email lcj@carwiz.pl.
Co warto zobaczyć w Łodzi?
Czy jeden weekend wystarczy, aby zobaczyć Łódź w jej pełnej krasie? Naszym zdaniem 48 godzin to za mało, ale jeśl nie macie więcej czasu, poniżej znajdziecie miejsca, które są łódzkimi “must-see”.
Ulica Piotrkowska
Ta jedna z najdłuższych w Europie ulic jest zarazem reprezentacyjnym deptakiem Łodzi, który dzięki imprezom i festiwalom żyje cały rok. Wzdłuż niej można podziwiać liczne zabytkowe kamienice, w których mieszczą się sklepy, kawiarnie i restauracje. Spacer po Piotrkowskiej będzie gratką dla tych, którzy lubią specyficzny styl XIX-wiecznych budynków.
Dworzec Łódź Fabryczna
Gruntownie przebudowany w drugiej dekadzie XXI w. dworzec Łódź Fabryczna jest jedną z wizytówek miasta. Uważany za najpiękniejszych polski dworzec, znajduje się w samym środku całkowicie przebudowywanego kwartału miasta nazywanego Nowym Centrum Łodzi, który przy okazji również warto zwiedzić.
Księży Młyn
Wokół wielu łódzkich fabryk powstawały samowystarczalne osiedla dla pracowników, na terenie których, oprócz bloków mieszkalnych, znajdowały się szkoły, szpitale czy sklepy. Księży Młyn jest doskonałym przykładem takiego osiedla, gdzie możecie podziwiać famuły, czyli 2- lub 3-kondygnacyjne bloki mieszkalne. Dziś to strefa loftowo-biurowa.
EC-1
Pierwsza łódzka elektrownia, której początki sięgają 1906 r., zakończyła swoją misję w 2000 r. Osiem lat później miasto podjęło decyzję o przekształceniu jej w nowoczesne centrum kultury i sztuki. Centrum Nauki i Techniki to liczne multimedialne ekspozycje, odkrywające przed gośćmi EC-1 tajniki nauki; są tu też zabytkowa Hala Maszyn, Planetarium i Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Większość łódzkich fabryk została wybudowana z czerwonej cegły, ale nie ta - Biała Fabryka nie bez przyczyny uznawana jest za najelegantszą w Łodzi ze względu na swoją białą, otynkowaną fasadę. Dziś działa tu muzeum włókiennictwa, które pozwala poznać realia pracy w przemyśle, a także obejrzeć narzędzia i maszyny włókiennicze.
Hollyłódź
Ze względu na istnienie w mieście słynnej szkoły filmowej, miłośnikom X muzy miasto jednoznacznie kojarzy się z tym medium. Jeśli kochacie filmy, koniecznie odwiedźcie Muzeum Kinematografii z jego bogatymi zbiorami aparatów, kamer, projektorów, plakatów i pamiątek.
Łódź ma też swoją Aleję Gwiazd - to część Piotrkowskiej, między pasażem Rubinsteina a ul. 6 Sierpnia. Swoje gwiazdy mają tam najważniejsze postaci polskiego kina.
OFF-Piotrkowska
Znajdujące się na pofabrycznych terenach centrum OFF-Piotrkowska z wydaje się być miejscem dla hipsterów, ale coś dla siebie znajdzie tu każdy. Można tu dobrze zjeść, napić się dobrej kawy oraz posmakować mocniejszych trunków. Odbywają się tutaj również food festiwale i targi ekologiczne.
Manufaktura i Pałac Poznańskiego
To jedno z najciekawszych miejsc na mapie Łodzi. Dawny kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego zyskał nowe życie, gdy stał się centrum handlowo-rozrywkowym na miarę XXI w. Wcześniej ten teren niszczał przez lata pomimo swojej unikatowej wartości dla miasta. Dziś w Manufakturze jest kino, muzea, restauracje, sklepy, a nawet ścianka wspinaczkowa.
Z kolei Pałac Poznańskiego, nazywany “łódzkim Luwrem”, mieści Muzeum Historii Miasta Łodzi.