Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce
Bożonarodzeniowe jarmarki są silnie związane z kulturą niemiecką Jednym z najstarszych i najbardziej znanych jest "Dresden Striezelmarkt", którego początki datuje się na 1434 rok. Tak więc dzisiejsza popularność tych wyjątkowych targów jest w dużej mierze zasługą Niemców.
W Polsce tradycja jarmarków bożonarodzeniowych ma długą historię - najstarsze wzmianki o nich pochodzą ze średnioweicza. Najstarszych polski targ świąteczny to tzw. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie. Początkowo był to jarmark spożywczy, ale z czasem stał się również miejscem, gdzie można było nabyć ozdoby świąteczne, prezenty i inne artykuły związane z Bożym Narodzeniem. Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych w Polsce.
Obecnie jarmarki bożonarodzeniowe są organizowane w wielu polskich miastach i miejscowościach, przyciągając mieszkańców i turystów swoją świąteczną atmosferą, tradycyjnymi produktami, rękodziełem oraz towarzyszącymi wydarzeniami kulturalnymi.
Gdzie zatem warto pojechać? Oto nasz subiektywny wybór 5 najciekawszych jarmarków bożonarodzeniowych.
Jarmark w Krakowie - najstarszy w Polsce
Naszą podróż po jarmarkach rozpoczynamy od tego najstarszego w Polsce świątecznego targu w Krakowie, który startuje w niedzielę 24 listopada i potrwa do 1 stycznia 2024 r. na krakowskim Rynku. To jedna z tych imprez, które na stałe wpisały się do kalendarza okołoświątecznych wydarzeń. Na targu swoje kramy rozstawią nie tylko sprzedawcy z Polski, ale również z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.
Na świątecznych kramach znajdą się m.in. produkty spożywcze - wędliny, sery, kiełbasy i chleb - biżuteria z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, drobne upominki czy wyroby ceramiczne. Będą też choinkowe ozdoby - ręcznie malowane bombki i stroiki - szkło artystyczne, pamiątki i wyroby regionalne. Atmosferę dopełnią świąteczne specjały - grzane wino, dania z grilla, świąteczne łakocie i pieczone kasztany oraz liczne imprezy towarzyszące.
Jarmark w Gdańsku - zdobywca nagród
Gdański jarmark jest bardzo wysoko oceniany przez odwiedzających i może pochwalić się drugim miejscem w konkursie European Best Christmas Market 2023 (więcej głosów zdobył tylko targ w Budapeszcie). W tym roku bożonarodzeniowy targ otwiera swe podwoje 24 listopada i przez kolejne 4 tygodnie będzie zachwycał turystów i miejscowych.
Jak co roku, gdański jarmark odbędzie się na Targu Węglowym między Bramą Złotą i Wyżynną. Na odwiedzających czekają kramy z rękodziełem i rzemiosłem, regionalne przysmaki i pyszne jedzenie, liczne świąteczne atrakcje dla dzieci i dorosłych w Jarmarkowych Zakątkach, klimatyczne iluminacje i ciekawy program towarzyszących wydarzeń artystycznych na żywo.
Jarmark we Wrocławiu - baśniowy klimat
Tegoroczny jarmark wrocławski potrawa wyjątkowo długo bo aż 6 tygodni - od 24 listopada do 7 stycznia. To już 14. edycja tego wydarzenia, które na dobre zdobyło serca rzeszy wrocławian i turystów. Znany ze swojego baśniowego klimatu targ przyciąga pięknymi iluminacjami - w tym słynnym wiatrakiem - i idealnie wpisuje się w atmosferę wrocławskiego Rynku, na którym się odbywa.
A jakie atrakcje czekają na nas w tym roku? Oprócz tradycyjnych ozdób świątecznych, rękodzieła i regionalnych potraw, odwiedzający będą mogli skorzystać z fotodomków (czyli zaaranżowany tematycznie drewnianych domków, w których będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia), spotkać krasnala Prezentusia, który pojawia się tylko w okresie świąt i który przynosi szczęście wszystkim, którzy trzy razy dotkną jego czapeczki, a także skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych z myślą o każdej grupie wiekowej.
Jarmark w Katowicach - prawdziwie śląski
W stolicy Górnego Śląska Katowicach jarmark bożonarodzeniowy trwa zdecydowanie najdłużej, bo już od drugiego weekendu listopada aż do 7 stycznia 2024 r. Jedną z największych tegorocznych atrakcji jest diabelski młyn o wysokości 33 metrów.
Dzięki bogatej ofercie gastronomicznej, goście jarmarku będą mogli poczuć prawdziwie śląską atmosferę świąt. Nie zabraknie też choinkowych ozdób, prezentowych inspiracji, tradycyjnych słodkości a nawet hitu poprzednich lat, czyli śląskiego tiramisu. Miłośników łyżew na pewno ucieszy nieduże lodowisko, a najmłodszych - domki z animowanymi figurkami, baśniowy pociąg i pokazy bajek w plenerowym kinie!
Jarmark w Warszawie - stołeczne atrakcje
Warszawski jarmark bożonarodzeniowy zaprasza odwiedzających od piątku 24 listopada do 7 stycznia 2024 r. Znajdziecie go na Międzymurzu Piotra Biegańskiego, od Kolumny Zygmunta aż do ulicy Wąski Dunaj. Przystrojone świąteczne budki można znaleźć też na Rynku Starego Miasta. Na straganach można kupić m.in polskie bombki oraz ceramikę i wyroby drewniane, warszawskie pamiątki, góralskie oscypki i inne podhalańskie wyroby, ciepłe szaliki i czapki czy wreszcie ukraińskie haftowane koszule.
Głodni wrażeń kulinarnych będą mogli spróbować tradycyjnego chleba ze smalcem, gorących kasztanów, węgierskich kołaczy, czuburaków i gofrów oraz napić się grzańca czy zimowej herbaty. Wśród tegorocznych atrakcji znajdą się również pokazy kowalstwa, kolędy wykonywane na saksofonie na saksofonie oraz św. Mikołaj, który w weekendy będzie rozpoczynał dyżur w południe, a w dni powszednie po 16:00.