Toruń: Mikołaj Kopernik i pierniki

Toruń to druga - obok Bydgoszczy - stolica województwa kujawsko-pomorskiego, która słynie z przepięknej starówki, przepysznych toruńskich pierników i Mikołaja Kopernika, który się tu urodził. To jedno z najstarszych miast Polski, które prawa miejskie uzyskało w 1232 r. Tak, jak Bydgoszcz, leży nad Wisłą. Obok przebiega autostrada A1, łącząca północ Polski z jej południem.
Toruń: Mikołaj Kopernik i pierniki

Toruń był jednym z pierwszych miast na obecnych ziemiach Polski, które uzyskało prawa miejskie - wydarzyło się to w 1233 r. Szybki średniowieczny rozwój miasta zawdzięczamy Krzyżakom, którzy zrobili z niego stolicę Ziemi Chełmińskiej. Jako jedno z miast hanzeatyckich Toruń żył z handlu i rzemieślnictwa. W XV w. Toruń przeszedł pod władanie polskie i zyskał wiele przywilejów królewskich, które umożliwiły jego dalszy rozwój gospodarczy i kulturalny aż do czasów rozbiorów w XVIII w. Złoty wiek skończył się wraz z rozbiorami - Toruń pod panowaniem pruskim podupadł i na ponad 100 lat stał się twierdzą nadgraniczną. Po odsykaniu niepodległości miasto powróciło na ścieżkę rozwoju, a od 1999 r. jest jedną z dwóch stolic wojeództwa kujawsko-pomorskiego.

Gdzie wypożyczyć samochód Carwiz?

W Toruniu znajdziecie nas na w centrum miasta, a konkretnie w Hotelu Kopernik prz ul. Wola Zamkowa 16. Nasze dane kontaktowe to +48 666 406 822 oraz email bzg@carwiz.pl.

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń jest miastem, którego średniowieczny zespół miejski składajacy się ze Starego Miasta, Nowego Miasta i Zamku Krzyżackiego został wpisany na listę Unesco w 1997 r. Spacer po toruńskiej starówce to jedna z wielu atrakcji, jakie to miasto ma do zaoferowania przybyszom. 

Ruiny Zamku Krzyżackiego

Historia Torunia zaczyna się w 1233 r, kiedy został założony przez Krzyżaków. Wtedy powstało Stare Miasto. Nowe Miasto powstało kilka lat później, bo w 1264 roku. Pomiędzy Starym a Nowym Miastem stanął Zamek Krzyżacki. Dzisiaj możemy podziwiać tylko ruiny tego zamku, ponieważ w 1454 roku mieszkańcy zbuntowali się przeciwko Krzyżakom, a po zdobyciu zamku od razu zabrali się do jego rozbiórki. 

Dwa Rynki

Toruń jest pod tym względem niesamowitym miastem, ponieważ posiada aż dwa rynki. Jeden staromiejski, a drugi nowomiejski. Oba są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Toruński Rynek Staromiejski jest jednym z najpiękniejszych zabytków tego rodzaju w Polsce. W rynku znajdują się m.in. Kościół pw. Ducha Świętego, Centrum Kultury Dwór Artusa, czy pomnik Mikołaja Kopernika oraz liczne puby i restauracje. Na starym mieście znajduje się również Ratusz z XV wieku. W jego wnętrzu można podziwiać zbiory sztuki gotyckiej, rzemiosła oraz malarstwa. Ratusz posiada 40 metrową wieżę z punktem widokowym dostępnym dla turystów. Z jej szczytu rozpościera się widok na całą starówkę oraz rzekę. 

Rynek Nowomiejski jest położony w centralnym placu średniowiecznego Nowego Miasta. Ulice Nowego Miasta mają nazwy zawodów np. Ślusarska, Piernikarska, ponieważ było miastem typowo rzemieślniczym, w którym zajmowano się produkcją.

Krzywa wieża

Choć najsłynniejsza krzywa wieża znajduje się w Pizie, ta w Toruniu nie ma się czego wstydzić. Jest jedną z 52 baszt obronnych, a jej odchylenie to 1,46 m. Skąd wzięło się jej przechylenie? Wieża znajduje się blisko rzeki, więc za jej odchylenie od pionu najprawdopodobniej odpowiada osunięcie ziemi, choć legenda głosi, że zbudował ją w akcie pokuty za złamane śluby czystości zakonnik krzyżacki. 

Z krzywą wieżą związana jest legenda o nazwie miasta. Legenda głosi, że rzeka Wisła lubiła podpływać do wieży i zwierzać jej się ze swoich przygód. Podpływała coraz bliżej i bliżej, a wieża coraz bardziej się odchylała, aż w końcu powiedziała “Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo runę!”. Na co Wisła odpowiedziała “To ruń!”. Usłyszeli to kupcy, którzy właśnie wjeżdżali do miasta i pomyśleli, że to jego nazwa. Od tego czasu miasto na mapach podpisuje się jako Toruń.

Bulwar Filadelfijski 

Miłośników spacerowania zapraszamy na Bulwar Filadelfijski. To dobre miejsce na spokojne spędzenie czasu w okolicznościach przyrody. Dodatkową atrakcją może być też rejs po Wiśle. Na bulwarach został nakręcony kultowy polski film pt.” Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego, a cytaty z tego filmu znajdują się na ściance wzdłuż deptaka. Bulwar znajduje się zaraz za krzywą wieżą.

Mikołaj Kopernik

Niewątpliwie Mikołaj Kopernik jest wizytówką tego miasta. Ten jeden z najwybitniejszych astronomów na świecie urodził się i wychowywał w Toruniu. Jest jego chlubą i odniesienia do niego można spotkać na każdym kroku. 

Na starówce postawiono pomnik na jego cześć. Astronom, ubrany jest w profesorską togę, a w lewym ręku trzyma narzędzie astronomiczne zwane sferą armilarną. Na cokole widnieje łaciński napis, który informuje, że ta postać to astrolog pochodzący z Torunia Mikołaj Kopernik, który wstrzymał Słońce a ruszył Ziemię. Z tym monumentem wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich jest to, że studenci podczas juwenaliów przebierają Mikołaja nadając mu różne zabawne aranżacje. 

Dom Mikołaja Kopernika znajduje się w jednej z najładniejszych kamienic w Toruniu. Astrolog najprawdopodobniej się tam wychowywał. Dzisiaj jego dom jest otwarty dla turystów i można się tam dowiedzieć dużo o jego życiu, zainteresowaniach oraz również o samym Toruniu. 

Kolejnym miejscem związanym z tym wybitnym Polakiem jest Planetarium. Wyświetlane są tam pokazy dotyczące wszechświata, czyli planet, galaktyk czy gwiazdozbiorów. Można się tam poczuć jak w kosmosie. Planetarium ma udogodnienia dla turystów zza zagranicy. Oferuje pokazy również w różnych wersjach językowych - angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Toruńskie pierniki

Każdy, kto choć raz spróbował toruńskich pierników, pokocha ich smak. Słodkie, lekko korzenne ciastka wypiekane są tu od wieków. Będąc w Toruniu musicie ich spróbować.

Ciekawostka: w średniowieczu pierniki, dzięki swym korzennym przyprawom był znakiem luksusu. Pieprz w XIV wieku kosztował trzy razy więcej niż złoto. Jedzenie czegokolwiek co zawierało w sobie dużo przypraw uważane było za snobizm.

W Muzeum Żywego Piernika można się więcej dowiedzieć o tym przysmaku, a także samemu upiec i osobiście udekorować swój piernik. To atrakcja angażująca całe rodziny; dużo dobrej zabawy i słodkości gwarantowane!

Lubimy ciasteczka i korzystamy z nich oraz podobnych technologii, aby ułatwić ci korzystanie z naszej witryny www.carwiz.pl. Kontynuując przeglądane naszej witryny, wyrażasz zgodę na ich używanie.  Więcej informacji »