Szczecin: morski port w głębi lądu

Szczecin to położone w północno-zachodniej części Polski 400-tysięczne miasto, które powstało jako słowiańska osada. W połowie XIII w. otrzymało prawa miejskie, a następnie dołączyło do Związku Hanzeatyckiego. Jako stolica Księstwa Pomorskiego stało się miejscem zamieszkania wielu osób pochodzenia niemieckiego, co ukształtowało charakter miasta na lata. Przez pewien czas Szczecin należało do Szwedów, a potem do Francuzów i do Prus. W granice Polski Szczecin wrócił dopiero po II wojnie światowej w 1945 r.
Szczecin: morski port w głębi lądu

Szczecin - stolica województwa zachodniopomorskiego - to miasto położone na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych - autostrady A6 prowadzącej do niemieckiej granicy, drogi ekspresowej S3 przecinającej zachodnią Polskę z północy na południa oraz S10 łączącej Szczecin z Polską środkową. Szczecin ma też dobre połączenia kolejowe oraz międzynarodowe lotnisko Szczecin Goleniów. Blisko stąd nad morze - do zachodniego wybrzeża polskiej części Bałtyku i takich wakacyjnych miejscowości jak Mielno czy Międzyzdroje jest około 100 km. Dzięki istnieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin jest to też jeden z ważniejszych portów morskich Polski. 

Gdzie wypożyczyć samochód Carwiz?

W Szczecinie znajdziecie nas w dwóch dogodnych punktach: na lotnisku Szczecin-Goleniów oraz w centrum miasta na terenie dworca kolejowego Szczecin Główny. Nasze dane kontaktowe to +48 666 406 013 oraz email szz@carwiz.pl.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Jest wiele miejsc wartych obejrzenia w Szczecinie, dlatego poniżej znajdziecie naszą autorską selekcję. Jednak nie ograniczajcie swojego zwiedzania do tej listy, a sami eksplorujcie to niesamowite miasto.

Szczeciński gotyk

Ciekawa historyczna przeszłość miasta jest zapisana w jego architekturze - Szczecin może poszczycić się znakomitą architekturą gotycką, którą znajdziecie w jego najstarszej części. Aż cztery znajdujące się w mieście budowle są częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Warto zobaczyć takie miejsca, jak imponujący Ratusz Miejski z połowy XV w., bazylika archikatedralna Św. Jakuba z połowy XII w. Czy najstarszy szczeciński kościół Św. Piotra i Pawła. 

Zamek Książąt Pomorskich

Tajemniczy, renesansowy Zamek Książąt Pomorskich znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w centralnej części miasta. Jego początki sięgają XII w., zaś obecną formę zawdzięcza XVI-wiecznej przebudowie. Był siedzibą rodu Gryfitów, władców księstwa pomorskiego. Zniszczony podczas działań wojennych w trakcie II wojny światowej, został odbudowany w obecnej formie i mieści instytucje samorządowe i instytucje kultury.

Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej

Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza powstał na miejscu dawnego Konzerthausu. Zaprojektowany przez Estudio Barozzi obiekt jest na wskroś nowoczesny, ale jednocześnie odwołuje się do historycznych szczecińskich budowli. Projekt otrzymał wiele nagród architektonicznych. Jego sale koncertowe są uważane za jedne z najlepszych w Polsce.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

To zdecydowanie największa instytucja kultury w regionie. Muzeum sprawuje opiekę nad ponad 150 000 eksponatów, a swoje zainteresowania koncentruje swoje zainteresowania przede wszystkim na tematyce pomorskiej i bałtyckiej. 

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego to taras widokowy o długości ok. 500 m położony na skarpie wzdłuż Odry. Wzniesione w czasach, gdy miasto należało do Niemiec, są najbardziej znaną panoramą miasta razem z Zamkiem Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym i katedrą św. Jakuba. Idealne miejsce na popołudniowy spacer.

Szczecińskie jeziora

Największe i najsłynniejsze szczecińskie jezioro to oczywiście Dąbie - z powierzchnią ponad 54 km2 jest to czwarte największe jezioro w Polsce. Na uwagę zasługują też inne zbiorniki wodne. Piękne jezioro Głębokie to idealna piknikowa miejscówka, zaś jezioro Szmaragdowe uwodzi niesamowitym kolorem wody i wspaniałymi terenami spacerowymi.

Wyspa Wolin i Międzyzdroje

Jeśli macie trochę więcej czasu i wolicie naturę od kultury, koniecznie odwiedźcie największą polską wyspę czyli Wolin. Znajduje się tu jeden z 23 polskich parków narodowych czyli Woliński Park Narodowy. Symbolem parku jest gniazdujący tu orzeł bielik; można tu też spotkać można spotkać sporo innych gatunków, jak puchacz, ohar, wodniczki, lisy, sarny, czy myszołowy. Jest też Zagroda Pokazowa Żubrów.

Na Wolinie znajdują się też Międzyzdroje - jedno z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku Polaków. Piękne piaszczyste plaże i zachody słońca nad Bałtykiem urzekną każdego miłośnika odpoczynku w rytmie natury.