LOKALIZACJA

Rzeszów: ostoja tradycji czy polska Dolina Krzemowa?

Największe miasto Podkarpacia ma znacznie więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
rzeszów-ostoja-tradycji-czy-polska-dolina-krzemowa

Rzeszowa nie wymienilibyśmy jednych tchem obok najpiękniejszych polskich miast. Zagraniczny turysta zdąży zwiedzić Warszawę, Gdańsk, Kraków, Wrocław i Poznań, zanim ktokolwiek zaproponuje Rzeszów. A szkoda, bowiem stolica Podkarpacia ma kilka naprawdę ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. 

Rzeszów uzyskał prawa miejskie w XIV w. z rąk Kazimierza Wielkiego i przez długi czas był miastem prywatnym i rezydencją magnacką. Położony na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Środkowobeskidzkiego nad rzeką Wisłok idealnie nadaje się do pieszego zwiedzania, dzięki stosunkowo zwartej zabudowie. 

Ale Rzeszów to nie tylko historia, ale też nowoczesność - miasto ma ambicje stać się polską Doliną Krzemową. To właśnie tutaj swoją siedzibę m.in. Asseco, jedna z największych polskich firm technologicznych, która od kilku lat wspólnie z samorządem buduje Asseco Innovation Hub. 

Miasto jest doskonale skomunikowane z resztą Polski - w bezpośrednim sąsiedztwie przebiega łącząca Rzeszów z Krakowem i Wrocławiem autostrada A4, a kilkanaście kilometrów od centrum miasta znajduje się lotnisko Rzeszów-Jasionka, mające połączenia z innymi polskimi miastami oraz z zagranicą. 

A co warto zobaczyć w Rzeszowie? Atrakcji jest bardzo wiele, dlatego u nas znajdziecie tylko te najbardziej godne uwagi.

Zamek i Pałac Lubomirskich

Z racji na swoje położenie, Rzeszów niejednokrotnie musiał dawać opór najazdom tatarskim. Z tego względu tutejszy zamek został zbudowany jako zamek bastionowy, z fortyfikacjami i fosą. Pierwsza konstrukcja tego typu powstała w miejscu obecnego zamku w XVI w. Pod koniec XIX w. budynki zamkowe były w bardzo złym stanie, dlatego podjęto decyzję o jego przebudowie, w wyniku której zamek zyskał obecny kształt. 

CC BY-SA 3.0

W pobliżu zamku znajduje się letni pałacyk Lubomirskich, zwany Domem Uciech Artystycznych. Ta letnia rezydencja słynnego rodu to jedna z najbardziej reprezentacyjnych i najpiękniejszych budowli magnackich, służących wypoczynkowi i przyjemnościom. 

Autor: Przykuta - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Synagoga staromiejska

Był taki czas gdy o Rzeszowie mówiono “Mojżeszów” ze względu na bardzo dużą liczbę Żydów zamieszkujących miasto - przed II wojną światową dochodziła ona nawet do 41 proc. populacji miasta.

Co prawda Synagoga staromiejska nie pełni już swojej sakralnej funkcji, ale nadal jest najstarszym budynkiem związanym z historią Żydów w Polsce. Jej powstanie datuje się na przełom XVI i XVII w. Niestety budowla nie jest dostępna do zwiedzania, ale warto zobaczyć ją z zewnątrz. 

Autor: Qqerim - Own work, CC BY-SA 3.0

Rynek i ratusz

Historia rynku i ratusza sięga XV w., kiedy to powstał budynku pełniący funkcję siedziby rady miejskiej, aresztu, czy miejsca, w którym znajdowały się rzemieślnicze kramy. Przez jakiś czas na wieży ratusza znajdował się dzwon, który obwieszczał początek i koniec handlowania na rynku. 

Z kolei rynek w obecnej formie został odbudowany po pożarze, który miał miejsce w 1842. Murowane domy zastąpiły najprawdopodobniej drewniane zabudowania, które wtedy spłonęły. Przez długi czas rynek był miejscem handlu wyrobami biżuteryjnymi, ubraniami czy meblami. Jego atrakcją są nie tylko niewysokie kamieniczki, ale też Podziemna Trasa Turystyczna biegnąca przez dawne magazyny i piwnice położone nawet 10 m pod ziemią. 

Autor: Mach240390 - Praca własna, CC BY 4.0

Rzeszowski street art

Co roku na rzeszowskich budynkach pojawiają się nowe murale. Wycieczka tropem sztuki ulicznej to kontrpropozycja dla tych, którzy nie chcą spędzać czasu na zwiedzaniu zabytków, a lubią spacerować po mieście. W różnych punktach miasta spotkanie m.in. mural z Ireną Sendlerową, mural z samolotem Łoś, mural z Tadeuszem Nalepą czy mural z Jokerem. 

Autor: Emilio2005 - Own work, CC BY-SA 4.0

Kąpielisko Żwirownia

To propozycja dla tych, którzy po prostu chcą odpocząć. Miejska plaża położona jest nad zbiornikiem wodnym utworzonym w miejscu dawnej kopalni kruszywa. Jest tu parking, plac zabaw dla dzieci i boisko do piłki siatkowej. Od 10:00 do 18:00 bezpieczeństwa strzegą ratownicy WOPR. Idealna miejscówka na leniwy letni odpoczynek.