Lokalizacja

Kraków

Dawna stolica Polski to jedno z najpiękniejszych miast Europy, tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata.
CARWIZ rent a car - Kraków

Dawna stolica Polski to jedno z najpiękniejszych miast Europy, tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Przyjeżdżając do Krakowa, warto wiedzieć co nieco o atrakcjach, które czekają na każdym kroku. Wypożyczalnia samochodów może stanowić natomiast udogodnienie dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na zwiedzanie.

Rynek Główny

Zwiedzanie Krakowa wielu turystów zaczyna od rynku, który tętni życiem niezależnie od pory roku. Większość kamienic i pałaców wokół Rynku to obiekty zabytkowe, liczące sobie po kilkaset lat. Na rynku znajdziemy liczne kawiarnie, restauracje serwujące tradycyjne potrawy polskiej kuchni (np. kotlet schabowy, pierogi) oraz specjały z różnych stron świata, kramy z pamiątkami czy sklepy z ekskluzywnymi towarami.

Kościół Mariacki 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z dwiema wspaniałymi wieżami to jeden z najsłynniejszych budynków sakralnych w Polsce. We wnętrzu obiektu znajduje się prezbiterium nakryte sklepieniem gwiaździstym, wykonanym przez majstra Czipsera w 1442 r. oraz niezwykły ołtarz dzieła Wita Stwosza (1477-1489), nazywany ołtarzem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Otwarty ołtarz na ruchomych skrzydłach prezentuje sześć Radości Maryi: od Zwiastowania po Zesłanie Ducha Świętego. Kiedy szafa ołtarza jest zamknięta, płaskorzeźby przedstawiają 12 scen z życia Marii i Jezusa. Drewno dębowe, z którego wykonano ołtarz, liczy sobie już ponad 1000 lat. 

Barbakan 

Na Plantach, przed Bramą Floriańską, znajdziemy najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa, słynny Barbakan. Wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania króla Jana Olbrachta, jest dziś siedzibą oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji wystaw (można tu kupić m.in. obrazy miejscowych artystów), arena walk sportowych (odbywają się tu np. Mistrzostwa Polski w szermierce), a także pokazy walk rycerskich i tańców dworskich, będące nie lada atrakcją dla turystów.

Sukiennice

Położone na rynku Sukiennice to gratka dla kolekcjonerów i miłośników pamiątek. Od dawnych czasów pełnią tradycyjne funkcje handlowe, nie inaczej jest dziś. Na kolorowych straganach kupimy tu m.in. przeróżnego rodzaju biżuterię, obrazy czy inne rękodzieła kojarzące się z Krakowem. Na piętrze natomiast miłośnicy malarstwa mogą odwiedzić wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w.

Kazimierz

Przepiękna dzielnica stanowiąca centrum kulturalnego życia Krakowa. Główny punktem stanowi Plac Nowy, nazywany również Żydowskim, skupiający uwagę turystów. Kazimierz pełny jest również zabytkowych kamienic oraz budynków sakralnych (w tym synagogi: Stara, Izaaka, Tempel czy Remuh Tempel; i kościoły: na Skałce, Bożego Ciała, św. Katarzyny czy św. Trójcy).

Zamek na Wawelu

Położony na wzgórzu wawelski Zamek Królewski to wielowiekowa siedziba królów Polski i symbol polskiej państwowości, jedno z najważniejszych historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce.  Od 1930 r. Zamek na Wawelu jest także jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Stałe wystawy wiernie odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku. Zobaczymy tu m.in. niepowtarzalne kolekcje mebli, obrazów, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, broni czy porcelany, a także słynne arrasy Zygmunta Augusta, wspaniałe renesansowe malowidła włoskie, a także najsłynniejszą w Europie kolekcję namiotów wchodzących w skład zbiorów sztuki wschodniej.

Sanktuarium w Łagiewnikach

Do sanktuarium w Łagiewnikach warto wybrać się samochodem, znajduje się bowiem na obrzeżach Krakowa. Sanktuarium to stałe miejsce pielgrzymek chrześcijan nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Najbardziej znanym obrazem, który można zobaczyć właśnie tutaj, jest Jezus Miłosierny namalowany w 1944 r. przez Adolfa Hyłę. Jest to najsłynniejsza wersja wizerunku, który stworzył pierwotnie 10 lat wcześniej Eugeniusz Kazimirowski, według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Kopie obrazu, opatrzone słowami Jezu ufam Tobie w niezliczonych językach, są dziś rozpowszechniane na całym świecie.