Katowice: nie tylko kopalnie

Dla wielu z nas pierwsze skojarzenie z Katowicami to kopalnie, przemysł, charakterystyczna ślonsko godka i Edward Gierek, pierwszy sekretarz organizacji partyjnej w latach 70-tych. Ale to tylko część dużo bardziej złożonego obrazka. Katowice dziś to tętniące życiem miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania przybyszom i które zaskakuje na każdym kroku. Zapraszamy w krótki tour po stolicy Śląska!
Katowice: nie tylko kopalnie

Kilka słów o historii miasta

Choć wzmianki o Katowicach pojawiają się już w XIII w., to historia miasta na dobre zaczyna się w połowie XIX w., gdy dociera doń kolej żelazna. W 1865 r. Katowice otrzymują prawa miejskie i rozbudowują się według projektu Nottenbohna. Ze względu na bogactwo surowców naturalnych - głównie węgla kamiennego - w Katowicach budowane są huty i kopalnie.

O ile dla Prus Katowice były prowincjonalnym ośrodkiem przemysłowy, o tyle dla Polski stają się centrum gospodarczym. Świeżo przyłączony do Polski Śląsk staje się najbogatszym regionem, a Katowice są jego stolicą. W 1927 r. Katowice zyskują lotnisko na Muchowcu, z którego od 1929 r. regularnie latają samoloty do stolicy kraju, a także do Poznania i Krakowa oraz Wiednia i Brna. 

Po drugiej wojnie światowej Katowice wzmacniają swoją pozycję jako najważniejsze miasto Śląska, a dodatkowo zyskują jako ośrodek kultury i edukacji. Z kolei okres po transformacji ustrojowej to szybki rozwój miasta w stronę nowoczesnych metropolii Europy. 

Na skrzyżowaniu ważnych szlaków

Dzięki swojemu przemysłowemu charakterowi Katowice są świetne skomunikowana nie tylko z resztą kraju, ale też z Europą. To tutaj przecinają się dwie autostrady - biegnąca z północy na południe A1 i łącząca Dolny Śląsk z Podkarpaciem A4. Do Katowic można też dostać się z Warszawy szybkim pociągiem pendolino lub samolotem na międzynarodowe lotnisko Katowice-Pyrzowice. 

Co trzeba zobaczyć?

Choć Katowicki pejzaż zdominowany jest przez przemysłową historię miasta, warto odkryć jego mniej znaną stronę. Kiedyś brzydkie kaczątko, dziś miasto w rozkwicie przyciąga górniczą tradycją, śląską odrębnością i nowoczesną architekturą. 

Nikiszowiec

To zabytkowe górnicze osiedle zbudowane z czerwonej cegły jest miejscem wręcz pocztówkowym, które przenosi nas do początków XX w. Zostało wybudowana w latach 1908-1918 dla pracowników kopalni Giesche. Zaprojektowane je w taki sposób, aby w ramach osiedla było wszystko, co może być potrzebne do życia - szkoły, sklepy, restauracje, posterunek policji i kościół. Budynki mieszkalne czyli tzw. familoki są trzykondygnacyjne i mają otwory okienne pomalowane czerwoną farbą. W 2011 r. Nikiszowiec został uznany za pomnik historii. 

Spodek

Słynna hala widowiskowo-sportowa swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającym UFO. Rok temu Spodek obchodził 50-te urodziny - pomimo upływu lata budynek nadal zaskakuje swoją futurystyczną arcjotekturą. To ważne miejsce na kulturalnej mapie Katowic - w Spodku grali m.in. Pearl Jam, Rammstein, Metallica czy Modern Talking. 

Strefa Kultury i Muzeum Śląskie

Na dawnych kopalnianych terenach nieopodal Spodka dziś stoją budynki nowoczesnego Centrum Kongresowego, Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. To kawał dobrej współczesnej architektury, który jednocześnie korzysta z dziedzictwa miejsca - na szczycie dawnego kopalnianego szybu znajduje się dziś punkt widokowy. Warto tutaj pospacerować i koniecznie odwiedzić Muzeum Śląskie, żeby lepiej poznać historię regionu. 

Rynek

Ostatnie lata i liczne inwestycje w centrum miasta przyniosły zmiany w wyglądzie centralnego placu miasta. Kiedyś brzydki i betonowy, dziś ma do zaofeorwania znacznie więcej: sztuczną rzekę z leżakami i palmami (tzw. katowickie Buenos Aires czy katowicka Kalifornia), część eventową na różnego rodzaju wydarzenia i wreszcie Plac Kwiatowy, na którym - jak sama nazwa wskazuje - można kupić kwiaty. 

Park Kościuszki

Po spacerze po centrum miasta warto odpocząć w Parku Kościuszki. To największy park w mieście - jego powierzchnia to aż 72 ha. Znajduje się tu wysoka na 50 m słynna Wieża Spadochronowa (to właśnie stąd harcerze stawiali opór siłom Wehrmachtu we wrześniu 1939 r.). Latem odbywają się tu koncerty promenadowe. 

Bonusowe atrakcje

Katowice są częścią konurbacji górnośląskiej, czyli aglomeracji miejskiej w skład której wchodzą też inne miasta. Dlatego bonusowo polecamy dwie inne atrakcje - kopalnię Guido w Zabrzu i Park Śląski w Chorzowie. 

Kopalnia Guido - Zabrze

Nie można wyjechać ze Śląska nie zwiedziwszy przynajmniej jednej kopalni. My polecamy kopalnię Guido, do której z centrum Katowic dojedziecie w ciągu 20 minut. Otwarta dla zwiedzających od 2007 r. Kopalnia to nie lada gratka dla każdego. Przewodnik zabiera turystów kilkaset metrów pod ziemię, gdzie opowiada o pracy górników w XIX i XX w. 

Park Śląski - Chorzów

To drugi największy miejski park Europy liczący 620 ha. Można tu spotkać biegaczy, rowerzystów, rolkarzy i zwykłych spacerowiczów. Na jego terenie znajduje się m.in. Śląskie Wesołe Miasteczko, ZOO czy Stadion Śląski. Jest tu nawet gondolowa kolejka!

Gastronomia

Na koniec warto wspomnieć co nieco o śląskiej kuchni. Chyba najbardziej znaną potrawą jest rolada z modrą kapustą i gotowanymi ziemniakami. Popularne są też karminadle podobne do kotletów mielonych z innych części Polski i krupniok, czyli coś w stylu kaszanki. Sławę na całą Polskę zyskały też towarzyszą wielu potrawom kluski śląskie przypominające nieco włoskie gnocchi.