Dolny Śląsk: przyroda, historia i kultura
Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski stosunkowo niedawno, bo w wyniku ustaleń sojuszniczych po zakończeniu II wojny światowej. Jednak w pewnym sensie można o nim mówić jako o ziemi historycznie słowiańskiej, którą państwo polskie utraciło pod koniec XIV w. Przez blisko 600 lat Dolny Śląsk przechodził z rąk do rąk - panowali tu władcy czescy, austriaccy, pruscy, a w końcu niemieccy.
Dziś Dolny Śląsk jest jednym z najciekawszych turystycznie regionów Polski nie tylko ze względu na swoją historię, ale również przyrodniczo. To właśnie tutaj znajdują się Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych, a także Kraina Wygasłych Wulkanów. Dlatego dziś zapraszamy Was na krótką podróż po tym przepięknym województwie.
Wrocław
O stolicy Dolnego Śląska napisaliśmy osobny artykuł, który możecie przeczytać tutaj. Dlatego tylko przypomnimy, że jest to miasto na wskroś europejskie, które odwiedzającemu je turyście ma do zaoferowania bardzo dużo. Nazywane “polską Wenecją” urzeka ponad setką mostów i kładek, licznymi rzekami, kanałami i wyspami. Jego wielokulturowość i skomplikowaną historię widać na każdym kroku w architekturze - gotyk, renesans, barok, secesja, modernizm, styl narodowy III Rzeszy, socrealizm i postmodernizm współistnieją obok siebie pokojowo, choć nie zawsze stylowo.
Wśród wrocławskich atrakcji na szczególną uwagę zasługuje Starówka ze słynnym Rynkiem, Ostrów Tumski z katedrą św. Jana, niesamowita Hala Stulecia, ogród japoński w Parku Szczytnickim, ponad 200 mostów i kładek oraz wszędobylskie krasnale.
Karkonosze
Karkonosze to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, jedno z najpiękniejszych w Polsce i częściowo objęte terenem Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto je odwiedzić ze względu na przepiękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne - w tym te najpopularniejsze na Śnieżkę, Szrenicę czy Kopę - bogatą florę i faunę (kto będzie miał szczęście, spotka na swojej drodze żbika, drapieżnego ssaka, który jest symbolem tych gór) a liczne zabytki - pałace, zamki czy drewniane kościoły.
Warto dodać, że Karkonosze są też popularnym miejscem dla miłośników sportów zimowych - znajduje się tu wiele wiele ośrodków oferujących doskonałe warunki do jazdy na nartach, snowboardzie a także uprawiania innych śnieżnych dyscyplin.
Park Narodowy Gór Stołowych
Położone w Sudetach Środkowych Góry Stołowe są ewenementem na skalę europejską. Ich nazwa pochodzi o spłaszczonych wierzchołków wzniesień. Leżące na pograniczu Polski i Czech są znane ze swoich charakterystycznych formacji skalnych.
Najsłynniejszy jest bez wątpienia Szczeliniec Wielki, z którego można podziwiać pobliskie skałki, głębokie wąwozy i lasy, które otaczają te góry. Szczeliniec Wielki jest również miejscem legend i mitów, co dodaje mu tajemniczego uroku. Bardzo ciekawe są też Błędne Skały, czyli labirynt skalnych formacji o różnych kształtach i rozmiarach. Spacerując między nimi można poczuć się jak w innym świecie, a czasem nawet zabłądzić.
Góry Stołowe są również doskonałym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek; wspinacze mogą zdobywać niektórych bardziej stromych formacji skalnych.
Kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze
Kościoły pokoju są unikalnymi zabytkami architektury sakralnej, które mają ważne znaczenie historyczne i kulturalne. Zostały zbudowane jako symbol pokoju i zgody pomiędzy katolikami i protestantami, a ich powstanie umożliwiły ustalenia kończącego wojnę trzydziestoletnią pokoju westfalskiego.
Choć kościoły pokoju miały być świadectwem zakończenia waśni religijnych, ich budowana została obwarowana nakazami i zakazami przez zwycięskich katolików: miały być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych, takich jak drewno, glina, słoma i piasek, nie mogły znajdować się w granicach miasta ani mieć wież, dzwonów czy tradycyjnego kształtu. Co więcej, ich budowa musiała zakończyć się w ciągu roku, a cały koszt mieli ponosić protestanci.
W sumie powstały trzy takie kościoły: w Świdnicy, w Jaworze i w Głogowie. Do dziś przetrwały świątynie świdnicka, którą wpisano nawet na listę UNESCO i jaworska, zaś głogowska spłonęła w XVIII w.
Zamek Książ
Zamek Książ, położony niedaleko Wałbrzycha na Dolnym Śląsku, to jeden z największych i najbardziej imponujących zamków w Polsce. Jego historia sięga średniowiecza, kiedy to istniał tu drewniany gród obronny. Później zamek przeszedł wiele zmian i był wielokrotnie rozbudowywany, aż w końcu stał się rezydencją książąt śląskich.
W czasie II wojny światowej Zamek Książ był wykorzystywany przez niemiecki rząd jako schronienie i kwatera generalna. Jego lochy były również miejscem, gdzie przechowywano cenne dzieła sztuki. Dziś można odwiedzić te podziemia i na własnej skórze poczuć ich tajemniczą atmosferę.
Z Zamkiem Książ wiąże się wiele legend i tajemnic: zaginione skarby, podziemne tunele, zjawa właścicielki księżnej Daisy von Pless to tylko niektóre z nich, które rozpalają ciekawość miłośników wszystkiego, co tajemnicze.
Gdzie wypożyczysz samochód Carwiz na Dolnym Śląsku?
Jeśli nasz artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia tego niesamowitego regionu, koniecznie zarezerwuj samochód i udaj się w podróż po Dolnym Śląsku. Znajdziesz nas na lotnisku we Wrocławiu, gdzie czekamy na Ciebie od 8:00 do 21:00, a także w razie potrzeby poza godzinami pracy.
Możesz skontaktować się z nami pod numerem telefonu (+48) 666 354 388 lub napisać do nas na wro@carwiz.pl. Do zobaczenia!