5 atrakcji Mazowsza w promieniu 100 km od lotniska Warszawa-Modlin

Modlińskie lotnisko z roku na rok staje się coraz popularniejsze wśród turystów - dane za pierwszy kwartał 2022 r. pokazują, że skorzystało z niego ponad 525 tys. pasażerów. Tak duża liczba podróżnych jest nie tylko wynikiem bliskości Modlina do Warszawy, ale też tego, że Warszawa-Modlin jest jedną z sześciu polskich baz taniego irlandzkiego przewodnika, czyli linii Ryanair.
5 atrakcji Mazowsza w promieniu 100 km od lotniska Warszawa-Modlin

Lotnisko w Modlinie obsługuje kierunki w całej Europie - polecicie stąd i na Kanary, i do UK, i do Grecji, a nawet do pozaeuropejskiej Jordanii. Nas dziś jednak bardziej interesuje, co ciekawego można zobaczyć na Mazowszu w promieniu do 100 km od lotniska. Tym bardziej, że na lotnisku w Modlinie możecie wypożyczyć samochody Carwiz i ruszyć na wycieczkę po województwie zwanym “sercem Polski”. 

Twierdza Modlin - 2,5 km

To atrakcja położona zdecydowanie najbliżej lotniska, bo w odległości zaledwie 2,5 km. Twierdza Modlin jest pochodzącym z wieku XIX obiektem militarnym położonym u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry, jednym z najlepiej zachowanych tego rodzaju kompleksów w Polsce. 

Pierwsze informacje o budowlach obronnych w tym miejscu pochodzą jeszcze z czasów średniowiecznych, ale to Napoleon wydał rozkaz budowy fortyfikacji w tym miejscu. Po 1813 r. Twierdza stała się własnością rosyjską, a blisko 20 lat później włączono ją w pas umocnień obronnych imperium rosyjskiego. 

Czasy największej świetności Modlin przeżywał w okresie zaborów rosyjskich - był wtedy wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, obiekt militarnie traci na znaczeniu. 

Dziś Twierdza Modlin to ogromny teren udostępniony do zwiedzania turystom i pasjonatom militarnej historii Polski.

Warszawa - 40 km

Stolica Polski to oczywiście największe polskie miasto, które ma do zaoferowania bardzo wiele i w zasadzie na każdym poziomie. Znajdziecie tu najlepsze muzea, teatry, galerie sztuki a także liczne zabytki z kilkuset lat istnienia miasta. Choć miasto zostało zniszczone w 85 proc. podczas II wojny światowej (a niektóre jej części, takie jak getto w blisko 100 proc.), to Warszawa dziś jest tętniąca życiem metropolią, która z roku na rok zmienia się na lepsze. 

I choć nie da się poznać tego miasta w ciągu jednego dnia, to jeśli nie masz więcej czasu, koniecznie udaj się do centrum, gdzie zobaczysz słynny Pałac Kultury, pójdź na spacer po warszawskim wiernie odbudowanym Starym Mieście, zrelaksuj się przy kawie na Bulwarach Wiślanych i spędź trochę czasu w Parku Łazienki.

 

Konstancin-Jeziorna i zamek w Czersku - 73 km + 19 km

Położony po południowej stronie Warszawy tonący w zieleni Konstancin-Jeziorna od chwili powstania był prestiżową miejscowością, „miastem-ogrodem”, przyciągającym śmietankę towarzyską przedwojennej Warszawy i niezwykle popularnym uzdrowiskiem.

Te leśne tereny położone nieopodal stolicy przyciągały warszawskie elity ze względu na swoje właściwości klimatyczne i uzdrowiskowe. Początkowo – w XIX w. – budowano tu przede wszystkim wille letniskowe, ale z czasem zaczęły pojawiać się też całoroczne rezydencje. Na przełomie XIX i XX w. powstało tu wiele okazałych budynków zaprojektowanych przez czołowych architektów. A w dwudziestoleciu międzywojennym miasteczko reklamowano jako miejsce dla elit kultury i sztuki.

źródło: wikipedia.com, Juwa

Dziś Konstancin-Jeziorna to nie tylko uzdrowisko, ale przede wszystkim prestiżowy podwarszawski adres i bardzo urocze miasteczko. 

Z Konstancina-Jeziorny warto podjechać do Czerska, gdzie znajduje się ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich z przełomu XIV i XV w. 

źródło: wikipedia.com, Setu

Pałac w Nieborowie i Park Arkadia - 76 km

Barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren i wybudowany w XVII w. przez większość czasu (od połowy XVIII w. do 1945 r.) należał do magnackiej rodziny Radziwiłłów, a obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego. 

W pałacu można podziwiać wnętrza rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Po zwiedzaniu warto odwiedzić romantyczną Arkadię czyli park Heleny Radziwiłłowej, urzekający swoją baśniowością, ciekawymi zabudowaniami i licznymi rzeźbami antycznymi i stylizowanym na antyczne. Nie można nie zajrzeć też do barokowego ogrodu oryginalnie zaprojektowanego również przez Tylmana z Gameren i utrzymanego w stylu francuskim.

źródło: canva.com

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - 90 km

Na północny zachód od Modlina, blisko granicy z województwem kujawsko-pomorskim, znajduje się jeden z najciekawszych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. Muzeum Wsi Mazowieckiej - bo o nim mowa - to zespół zabytków architektury ludowej północno-zachodniego Mazowsza. 

Na terenie skansenu odtworzono wieś rzędową składającą się z 9 zagród włościańskich, zagrodę młynarską z wiatrakiem, zespół dworski z murowanym dworem otoczonym parkiem, zespół karczemny z karczmą, kuźnią i chałupą kowala, drewniany kościół wraz z dzwonnicą oraz XVIII-wieczny drewniany dwór.

Od początku maja do końca września warto tu przyjechać zwłaszcza w niedzielę - wtedy skansen ożywa, a zwiedzający mają okazję zobaczyć, jak piekło się chleb czy kisiło kapustę, a także podejrzeć kowala przy pracy. Wielką gratką dla najmłodszych będą zapewne zamieszkujące teren skansenu zwierzęta - konie, krowy, kozy, króliki, gęsi czy kury.

źródło: canva.com

Bonus: Kazimierz Dolny - 195 km 

Co prawda Kazimierz Dolny jest położony blisko 200 km od Modlina, a do tego w innym województwie, ale jest to miejscowość tak urokliwa, że nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu jednodniowych wycieczek z Warszawy / Modlina. 

To miasteczko położone nad sama Wisłą ma niesamowity, wręcz magiczny klimat. Urokliwe uliczki, piękne renesansowe kamieniczki, żydowskie spichlerze, odrestaurowany rynek a także liczne galerie sztuki to tylko część atrakcji. Są też ruiny zamku, pomnik psa, miejskie studnie, których początki sięgają czasów średniowiecza czy wreszcie synagoga, która przypomina o żydowskiej historii miasteczka.

Od wiosny do jesieni Kazimierz Dolny jest tłumnie odwiedzany przez turystów praktycznie w każdy weekend, dlatego warto zaplanować sobie wyprawę na dni od poniedziałku do czwartku. Wtedy na pewno unikniecie tłumów i w spokoju zwiedzicie to wyjątkowe miejsce!

źródło: canva.com