Bezpieczna jazda z Carwiz

Śliska nawierzchnia, wiatr i mgła to częste przyczyny wypadków w sezonie zimowym. Jednak nawet mimo trudniejszych warunków, większości wypadków można uniknąć.
Bezpieczna jazda z Carwiz

Śliska nawierzchnia, wiatr i mgła to częste przyczyny wypadków w sezonie zimowym. Jednak nawet mimo trudniejszych warunków, większości wypadków można uniknąć. Przeczytaj 5 porad naszego eksperta, jak bezpiecznie i wygodnie dotrzeć do celu zimą.

1. DOSTOSUJ PRĘDKOŚĆ DO WARUNKÓW NA DRODZE

Warstwa śniegu lub lodu na drodze powoduje, że przyczepność opon jest znacznie obniżona. Z tego powodu ograniczenie prędkości jest niezwykle ważne, bo pozwala uniknąć poślizgów, a w skrajnych przypadkach nawet zupełnej utraty panowania nad pojazdem.

2. UNIKAJ UTRATY KONTROLI NAD TOREM JAZDY

Na śliskiej nawierzchni, ograniczenie prędkości jest niezbędne, by uniknąć utraty kontroli nad samochodem – ale nie wystarczy. Równie ważne jest unikanie gwałtownych manewrów, dynamicznego przyspieszania i nagłego hamowania. Jeśli chcesz się zatrzymać, stopniowo redukuj biegi, pedał hamulca dociskając delikatniej niż zwykle.

Zachowaj bezpieczną odległość od innych samochodów i staraj się przewidywać trudne sytuacje na drodze. Pamiętaj, aby zawczasu sygnalizować swoje zamiary – przełoży się to pozytywnie na bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i innych użytkowników drogi.

3. SPRAWDŹ OPONY

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, jednak mimo to zdecydowanie odradzamy używania zimą opon letnich: załóż „zimówki” lub opony całoroczne. Sprawdź także ciśnienie w oponach: niedopompowane opony utrudniają zachowanie prawidłowego toru jazdy przy pokonywania zakrętów, zwiększając ryzyko poślizgu. Zbyt niskie ciśnienie przekłada się także na zwiększone zużycie paliwa.

(Oczywiście, jeśli wypożyczasz samochód z Carwiz, zadbamy o to, by opony były właściwe dla pory roku!)

4. NIE UŻYWAJ TELEFONU W CZASIE JAZDY

Rozstanie się z telefonem w dzisiejszych czasach może się wydawać niemożliwe – ale na czas jazdy jest konieczne. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo Twoje, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu, rozmowy z szefem, współpracownikami, rodziną czy znajomymi mogą zaczekać. Ustaw automatyczną odpowiedź i wyłącz telefon, a nikt nie przeszkodzi Ci w czasie jazdy.

Jeśli jednak musisz być w kontakcie, upewnij się, że korzystasz z bezprzewodowego zestawu słuchawkowego lub z systemu Bluetooth Twojego samochodu. (Nasze samochody są w niego wyposażone!)

5. ZAPNIJ PASY

Pasy bezpieczeństwa chronią nie tylko przed mandatem – ich rolą jest przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i pasażerom w czasie kolizji. Nie zapominaj o nich, nawet jeśli wybierasz się tylko do sklepu w sąsiedztwie.

Weź sobie do serca rady powyżej i przestrzegaj przepisów. W przypadku samochodu z Carwiz, możesz być pewny, że będzie on w znakomitym stanie technicznym, z nowymi oponami odpowiednimi do pory roku oraz systemem Bluetooth, umożliwiającym bezpieczne prowadzenie rozmów. Jeśli chcesz go wypożyczyć, skontaktuj się z nami: przedstawimy Ci ofertę doskonale dostosowaną do Twoich potrzeb.